Na drodze do centrów kultury

- Pojawiły się pierwsze inicjatywy oddolne u naszych beneficjentów, domy kultury, które biorą udział w programie integrują się z placówkami z sąsiednich gmin – mówi Ewa Zbroja, koordynator ds. Programu Dom Kultury+.

Od jesieni ubiegłego roku Narodowe Centrum Kultury prowadzi program, który ma rozpocząć proces przemian domów kultury w Polsce w nowoczesne centra. W wyniku oceny formalnej i merytorycznej wybrano 50 domów kultury.

Obecnie w ramach programu kontynuowane są szkolenia. – Jesteśmy w trakcie pracy nad strategiami domów kultury, które muszą być złożone do końca kwietnia – mówi Ewa Zbroja.

Jeszcze do 30 kwietnia będą trwały szkolenia podstawowe, w których biorą udział beneficjenci programu Dom Kultury+.

W tym roku domy kultury będą mogły starać się o dofinansowanie wzbogaconej oferty kulturalnej i animacyjnej. Jak zapowiadało NCK, w późniejszym terminie, w zależności od dostępności środków, będzie można występować o dofinansowanie modernizacji oraz wyposażenia domów kultury.

- To właśnie jest przedmiotem drugiego priorytetu programu, „Rozwój”, i czekamy na decyzję, co do wysokości kwot na uruchomienie tego priorytetu – wyjaśnia Ewa Zbroja. Ten priorytet może jednak zostać uruchomiony dopiero po złożeniu strategii rozwoju przez wszystkie 50 domów kultury, biorących udział w programie. Złożona strategia będzie jednocześnie umożliwiała aplikację o środki na szkolenia uzupełniające.

Jak podkreśla z zadowoleniem koordynatorka programu, pojawiły się pierwsze inicjatywy oddolne u beneficjentów. – Ze strony samorządu gminy Żabno wyszła inicjatywa zintegrowania domów kultury z powiatu tarnowskiego. Wypracowano wspólny plan działania rozwoju domów kultury, które nie są w programie – mówi.

W ramach inicjatywy wykonana została diagnoza potrzeb kulturalnych w całym powiecie i zaplanowano wspólne robocze spotkania i wzajemne wspomaganie się domów kultury ze wszystkich gmin.

- Okazuje się więc, że jest dobry klimat, a w ciągu tych kilku miesięcy poszedł dobry impuls – mówi Ewa Zbroja. Sieć Wsparcia, którą zakłada program, polega nie tylko na wsparciu ze strony organizatora programu, ale także wzajemnie pomiędzy beneficjentami. – A teraz widać też oddziaływanie beneficjentów na teren, pojawiła się więc wartość dodana – podkreśla.

Dla domów kultury, które ubiegały się o udział w programie, ale nie zostały zakwalifikowane, została już pod koniec ubiegłego roku uruchomiona Sieć Wsparcia. – W jej ramach około 120 osób skorzystało z możliwości odbycia wizyt studyjnych w prestiżowych ośrodkach kultury, nie tylko w kraju, ale i za granicą – zaznacza Ewa Zbroja.

W tym celu ogłoszony był konkurs, do którego przedstawiciele domów kultury aplikowali. Na podstawie podpisanych umów miały one też wypracować materiał, który zostanie następnie wykorzystany do promocji dobrych praktyk.

W dniach 14-15 marca planowane jest w Warszawie spotkanie robocze, które podsumuje działania programu w ubiegłym roku.

Przypomnijmy, że celem programu „Dom kultury +”, który realizuje Narodowe Centrum Kultury, jest wzmocnienie potencjału i roli domów kultury, zwłaszcza w małych miejscowościach oraz zwiększenie poziomu atrakcyjności usług kulturalnych. W wyniku oceny formalnej i merytorycznej do programu wybrano 50 domów kultury. Wśród wnioskodawców przeważały gminy miejsko-wiejskie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj