Muzyka wśród cząstek elementarnych

Od heavy metalu do muzyki klasycznej – taki różnorodny album wydali właśnie naukowcy, uczestniczący w największym na świecie eksperymencie fizycznym w ośrodku badawczym CERN pod Genewą. Album pod tytułem „Rezonans” będzie można kupić od 6 grudnia.

W twórczość muzyczną zaangażowała się grupa fizyków, uczestniczących w pracach badawczych przy detektorze ATLAS. Jest to jeden z czterech głównych detektorów, zainstalowanych przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC – Large Hadron Collider). Eksperymenty z udziałem LHC trwają od marca.

Głównym zadaniem detektora ATLAS jest poszukiwanie tzw. cząstki Higgsa, która, według teorii fizycznych, miałaby stanowić element mechanizmu, determinującego masę cząstek, ale ma on również np. poszukiwać cząstek ciemnej materii oraz dodatkowych, niewidocznych wymiarów.

„Okazało się, że wielu fizyków, zaangażowanych w prace przy eksperymencie, z powodzeniem zajmuje się również muzyką. W związku z tym ekipa ATLAS-a zdecydowała się na niezwykły krok, czyli nagranie i wydanie albumu. To świadczy o tym, że ci naukowcy mają nam do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko wyjaśnianie zagadek pochodzenia materii i działania podstawowych sił przyrody” – napisano w komunikacie prasowym CERN.

Całość składa się z dwóch płyt z muzyką oraz jednej płyty DVD z teledyskami i innymi materiałami filmowymi. Ich sprzedaż ma się zacząć w mikołajki, ale album nie będzie dostępny w normalnych sklepach.

„Jako naukowcy, troszczymy się o ochronę naszej planety. Dlatego +Rezonas+ będzie można kupić na dwa sposoby. Można będzie ściągnąć zawartość albumu przez internet, za pośrednictwem serwisów takich jak i-Tunes. Natomiast nagrane płyty będą sprzedawane tylko na miejscu w CERN-ie, w opakowaniach z surowców wtórnych” – poinformowali twórcy albumu na swojej stronie internetowej.

Dochód ze sprzedaży płyt naukowcy planują przeznaczyć na rzecz fundacji „Happy Children’s Home”, opiekującej się domem dziecka w miejscowości Pokara w Nepalu.

Grupa autorów płyty składa się z 20 osób. Album wydali własnymi siłami jako wydawnictwo „Neutralino Records”, którego nazwa inspirowana jest teorią supersymetrii, postulującej istnienie nowych, nieznanych na razie cząstek elementarnych, w tym cząstki neutralino.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj