Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) chce poprawić wykorzystanie unijnych pieniędzy. Resort proponuje nowelizację ustawy, która ma ułatwić też życie ubiegającym się o przyznanie dotacji. Ma umożliwić im m.in. odwołanie się do sądu w sytuacji odmowy przydzielenia współfinansowania.
Bardziej efektywne i terminowe wykorzystanie środków unijnych ma zapewnić przygotowany przez MRR projekt nowelizacji ustawy o wdrażaniu funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.
19 sierpnia br. zaakceptował go rząd. Zdaniem wiceministra rozwoju regionalnego Augustyna Kubika, ułatwienia mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku.
Zgodnie z propozycjami resortu, wnioskujący o dofinansowanie z UE zyskają możliwość odwołania się do sądu administracyjnego od oceny instytucji zarządzających funduszami unijnymi (MRR lub zarządy województw).
„Gdy instytucja ostatecznie odrzuci projekt konkursowy – po wykorzystaniu przez wnioskodawcę wszystkich wewnętrznych procedur odwoławczych – będzie on mógł złożyć skargę do sądu administracyjnego” – wyjaśnił PAP wiceminister Kubik.
„Proponujemy też wprowadzenie zakazu zmian wytycznych w zakresie wyboru projektów na niekorzyść wnioskodawców, w trakcie trwania konkursu” – zaznaczył.
Projekt nowelizacji MRR wprowadza również zmiany w rozliczaniu środków z UE przyznawanych w ramach wieloletnich programów operacyjnych.
„Korzystający z funduszy nie będą musieli pod koniec każdego roku automatycznie zwracać niewykorzystanych pieniędzy” – powiedział PAP wiceminister rozwoju.
Jak wyjaśnił, obecnie takie środki muszą być zwracane do budżetu państwa przed końcem roku, a z początkiem następnego są ponownie przekazywane beneficjentom. Zasada ta nie dotyczy jedynie wybranych działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
„Powoduje to często utratę płynności finansowej projektów, których realizacja była przewidziana na kilka lat” – zaznaczył Kubik. W jego ocenie skorygowanie tak rozumianej „roczności” budżetu umożliwi korzystającym z funduszy bardziej elastyczne dysponowanie środkami.
Zdaniem przedstawiciela resortu, lepszej koordynacji wymaga cała polityka rozwojowa kraju.
„Koordynatorem w zakresie realizacji strategii rozwoju kraju powinno być MRR” – ocenił Kubik. W związku z tym znowelizowana ma być ustawa o działach administracji rządowej.
Wprowadzenie tych zmian spowoduje w opinii Kubika: „lepsze finansowanie i realizację programów operacyjnych współfinansowanych przez UE”.
Zaloguj się Logowanie