Mówiące strony w walce z wykluczeniem cyfrowym

Teraz zawartości stron WWW mogą słuchać wszyscy internauci, a w szczególności osoby z problemami wzroku i czytania, m.in. osoby starsze, osoby z ADHD, dyslektycy i osoby słabowidzące. W Polsce jest ponad 2 miliony takich osób.

Już blisko 500 stron internetowych mówi, w tym m.in.: Centrum Nauki Kopernik, Polski Związek Niewidomych, Polska Agencja Prasowa, Miasto Wrocław, Ministerstwo Gospodarki. Od niedawna z tego rozwiązania korzysta także serwis informacyjny Wirtualnej Polski.

Słuchanie „mówiącej strony” jest bardzo proste i bezpłatne. Na każdej udźwiękowionej stronie, nad tekstem znajduje się specjalny oznakowany odtwarzacz IVONA WebReader. Wystarczy nacisnąć przycisk „Odsłuchaj” lub odpowiedni skrót na klawiaturze komputera i treść artykułu zostanie przeczytana na głos.

- Usługa IVONA WebReader sprawiła, że internetowa strona Wrocławia przemówiła naturalnym głosem najlepszego na świecie syntezatora mowy – mówi Tadeusz Zdankiewicz z Urzędu Miejskiego Wrocławia – Zdecydowaliśmy się na to nowoczesne rozwiązanie, by pomóc osobom narażonym na wykluczenie cyfrowe ze względu na problemy z czytaniem stron WWW, a także dla wszystkich, którzy wolą słuchać niż czytać. Od pierwszego dnia uruchomienia usługa cieszy się dużą popularnością, co potwierdza słuszność zastosowanego rozwiązania.

„Mówiący Internet” jest zgodny z ideą dostępności serwisów internetowych wyrażoną w celach organizacji W3C: “Umożliwienie wszystkim ludziom korzystania z dobrodziejstw Sieci bez względu na ich sprzęt, oprogramowanie, infrastrukturę, język, kulturę i położenie geograficzne lub możliwości umysłowe lub fizyczne”.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj