Mobilne CB radio przyszłością polskich kierowców?

Pojawienie się pierwszego mobilnego radia CB na smartfony, udostępnianego przez aplikację Navatar, pokazało możliwe kierunki rozwoju oraz szacowany wygląd przyszłej komunikacji kierowców na drogach. Tradycyjne CB Radio jest doskonałym sposobem na wymianę informacji pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego.

Pozwala też na omijanie korków, remontów, unikanie mandatów oraz podejmowanie korzystniejszych, oszczędzających czas decyzji. Zapewnienie stałej łączności osób podróżujących samochodami w tej samej okolicy doprowadziło do stworzenia odrębnej społeczności posługującej się swoim własnym, specyficznym językiem.

Czy jednak w przyszłości tradycyjne CB radio może mieć konkurenta w postaci mCB?

Polski startup – Navatar, tworząc pierwsze głosowe mCB radio na smartfony, podjął się wyzwania skupienia społeczności kierowców korzystających z aplikacji mobilnych
i otwartych na nowe technologie oraz wszystkie korzyści za nimi podążające. Badania wskazują, że stale rośnie liczba użytkowników smartfonów podłączonych do internetu, a firma badawcza IDC prognozuje, że w 2013 roku będzie ich na całym świecie już ponad miliard. Oznacza to, że możliwości udostępniane przez aplikacje mobilne będą w stanie coraz bardziej zmieniać i udoskonalać naszą rzeczywistość – również kierowców.

Gdzie jest przewaga mobilnego nad tradycyjnym?

Posiadając smartfona wyposażonego w aplikację mobilnego radia CB kierowca nie musi instalować odrębnego urządzenia w swoim samochodzie. Unika więc dodatkowych kosztów, awarii oraz zbędnego, nie zawsze dopasowanego do auta wyposażenia samochodu. Eliminuje się też problem kradzieży anten. Dodatkowo mobilne CB radio jest integralną częścią telefonu, który zazwyczaj każdy kierowca ma przy sobie. Więc niezależnie od pojazdu, którym się porusza, zawsze ma do niego dostęp. Natomiast tradycyjne CB radio zamontowane na stałe działa jedynie w aucie, w którym zostało zainstalowane.

Mobilne, głosowe radio CB udostępnia nie tylko bieżącą komunikację pomiędzy kierowcami znajdującymi się w tej samej okolicy. Pozwala także na odsłuchiwanie komunikatów pozostawianych wcześniej w określonym miejscu. Kierowcy mogą dzielić się ze sobą informacjami drogowymi, jak i dotyczącymi atrakcji turystycznych bądź ciekawych wydarzeń w mijanych miejscowościach.

Jednocześnie mCB to mniejsza anonimowość, ponieważ wszyscy uczestnicy społeczności pojawiają się pod własnym nickiem. Jest zatem szansa na zachowanie większej kultury w komunikacji pomiędzy kierowcami i możliwość swobodnego korzystania z mCB nawet w trakcie podróży z dziećmi.

Mobilne CB Radio Tradycyjne CB Radio
Aby dołączyć do społeczności należy posiadać smatfona z dostępem do internetu oraz aplikację mCB Aby dołączyć do społeczności należy zainstalować CB radio wraz z anteną w swoim samochodzie
mCB jest zawsze tam, gdzie telefon – brak uzależnienia od konkretnego pojazdu Zainstalowane CB radio trudno jest przenieść do innego pojazdu
Pozwala na komunikację life z kierowcami znajdującymi się w okolicy, ale także odsłuchiwanie komunikatów drogowych nagranych w trakcie ostatniej godziny Pozwala na komunikację life z kierowcami, którzy znajdują się w pobliżu
W przyszłości zasięg słyszalności regulowany indywidualnie – dzisiaj 50 km Zasięg zależny od jakości CB radia i jego anteny
Użytkownicy nie są anonimowi – występują pod indywidualnym nickiem, co może sprzyjać zachowaniu większej kultury osobistej Niska kultura – sporo przekleństw, kłótni, co nie sprzyja podróżom z dziećmi
Niewielu użytkowników Duża liczba użytkowników
Należy mieć wykupiony dostęp do Internetu Nie jest konieczny dostęp do internetu
GPS powoduje szybkie wyładowywanie baterii telefonu Nie wymaga posiadania smartfona

Twórcy Navatara pracują również nad możliwością regulowania dokładnego zasięgu odbioru informacji. Dzisiaj jest to 50 km, jednak w przyszłości kierowca sam będzie ustalał, z jakiej okolicy informacje chce otrzymywać. Umożliwi mu to np. zaplanowanie dalszej części drogi, uzyskanie informacji o sytuacji w miejscach, do których będzie się zbliżał dopiero za kilka godzin i odpowiednio wcześniejsze podjęcie decyzji np. odnośnie planu dnia.

- Przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości każdy posiadacz smartfona będzie mógł, przy porannej kawie, włączyć aplikację mobilnego radia w telefonie oraz dowiedzieć się, jak wygląda ruch na jego drodze do pracy. Pozwoli mu to podjąć trafną decyzję odnośnie godziny wyjścia z domu czy wyboru odpowiedniej trasy. Bez oczekiwania na chwilę, kiedy informacje drogowe pojawią się w mediach – mówi Leszek Giza, pomysłodawca i prezes Navatara.

A gdzie zwycięża tradycyjne?

Tradycyjne CB radio ma podstawową przewagę w liczbie użytkowników. Nie wymaga również dostępu do Internetu, ani oczywiście posiadania smartfona.

1 Komentarz

  1. pablo

    24 sierpnia 2011 at 17:56

    Korzystałem mCB anavtar bardzo ciekawy pomysł, lecz narazie mało userów. Natomiast jeżeli chodzi o nawigację i inne funkcję korzystalem i jestem zadaowlony i to bardzo, prawidłowo mnie poprawodziła z Rzeszowa do Gdańska bez żadnych niespodzianek.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj