© 123RF
Ciężka sytuacja na rynku pracy, brak zgody na dostosowywanie się do korporacyjnych reguł i chęć realizacji własnych pomysłów sprawiają, że coraz więcej młodych ludzi zakłada działalność gospodarczą. Taka sytuacja nie dziwi – Polacy należą do najbardziej entuzjastycznie nastawionych do przedsiębiorczości grup w Polce. Pozytywny stosunek do niej ma ponad 73% młodych Polaków.
Według badań prowadzonych przez firmy Amway Europe, Centrum Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ludwika Maksymilina w Monachium i międzynarodowy instytut badawczy GfK (2012), wśród europejskich narodów, które mają najbardziej pozytywny stosunek do przedsiębiorczości dominują Duńczycy (85%), Francuzi (77%), Anglicy (75%) oraz Włosi (74%).
Wśród młodych Polaków największym motywatorem do podjęcia pracy na własny rachunek jest niezależność od pracodawcy i chęć bycia własnym szefem. Odpowiedź tę wskazało aż 64% ankietowanych. Drugim najważniejszym powodem do założenia własnej firmy jest samospełnienie i możliwość realizacji własnych pomysłów (47% ankietowanych). Młodzi ludzie za istotną wskazują również możliwość zdobycia dodatkowego dochodu, a także pogodzenia kariery z życiem prywatnym.
- Młodzi ludzie coraz częściej wiedzą, czego chcą, mają wizję siebie, a ich biznesowa aktywność jest realizacją tej wizji. Teraz na rynek pracy wchodzi nowe pokolenie, dla którego wolność i możliwość realizacji swoich pomysłów jest ważniejsze niż stabilny etat. Mam nadzieję, że to pokolenie Y będzie tym, które da nam przełomowe innowacja i poprawi pozycję polski na globalnym rynku. – mówi Paweł Chuchła, z firmy Biuri.pl, polskiego start-upu, który oferuje możliwość organizacji dokumentów i zarządzania finansami, który skierowany jest m.in. do studentów.
Paweł Chuchła podkreśla, że młodzi przedsiębiorcy, z którymi się spotyka się na swojej drodze zawodowej, często podkreślają trudności formalne z założeniem firmy, natłok dokumentów oraz konieczność marnowania czasu na formalności, co skutkuje brakiem czasu na realizację kreatywnych założeń.
Jego obserwacje potwierdzają badania wykonane przez Amway Europe, Centrum Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ludwika Maksymilina w Monachium i międzynarodowy instytut badawczy GfK. Największymi barierami dla przedsiębiorczości wskazywanymi przez Polaków jest brak kapitału początkowego, niepewna sytuacje ekonomiczna i strach przed porażką. Aż 45% respondentów wskazało, że istotną przeszkodą dla rozpoczęcia działalności gospodarczej są trudności formalne i administracyjne.
Czynnikiem, który mobilizuje młodych ludzi do zakładania firm jest natomiast trudna sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia wśród młodych ludzi wynosi blisko 30%, rozpoczęcie ścieżki kariery po studiach wiąże się często z koniecznością odbycia bezpłatnych staży, które mogą ciągnąć się miesiącami, a i tak nie dają pewności zatrudnienia. W tej sytuacji młodzi ludzie decydują się na rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej. Według danych GUS aż 30% firm działających obecnie na polskim rynku jest prowadzonych przez osoby poniżej 30. roku życia.
- Już za kilka lat mamy szansę na polską dolinę krzemową. Wystarczy trochę wsparcia i motywacji dla studentów. Dlatego też Biuri.pl przygotowuje filmy edukacyjne kierowane między innymi do ludzi młodych, które krok po kroku pokazują jak założyć, a potem prowadzić swoją działalność– dodaje Chuchła.
Copyright © Alexandrite Group
Zaloguj się Logowanie