Spędzą pół roku na rozwiązywaniu zadań programistycznych. Do drugiej edycji międzynarodowego konkursu informatycznego dedykowanego uczniom szkół ponadgimnazjalnych „High School Programming League” przystąpiło już 1130 osób. Chętni do podjęcia wyzwania mogą się rejestrować do 10 października.
„High School Programming League” jest dedykowany tym uczniom, którym nie wystarcza podstawowy program szkolny. Ciekawostką w tym konkursie jest rzeczywiste uczestnictwo zawodników z całego świata – Polski, Słowacji, Chorwacji, ale także Chin, Wietnamu, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Warto dodać, że w pierwszej edycji zawodów udział wzięła prestiżowa Phillips Academy, do której uczęszczali obaj prezydenci Bushowie.
Konkurs składa się z dwóch części: zawodów on-line – 5 serii po 5 zadań oraz zawodów finałowych, już nie internetowych.
– Areną zmagań części internetowej jest Sphere Online Judge – spoj.pl, jeden z najpopularniejszych na świecie portali konkursowych dla programistów – mówi dr Łukasz Kuszner, współwłaściciel portalu, adiunkt na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
– Sprawdzanie kolejnych etapów jest w pełni zautomatyzowane, ale jeśli okaże się, że dwóch zawodników zaproponowało bardzo podobny program, indywidualnym przypadkom przyglądać się będą eksperci, którzy mogą rozstrzygnąć, że nieuczciwi zawodnicy stracą punkty – zastrzega dr Kuszner.
Aż do finału spotkanie zawodników jest mało prawdopodobne. Każdy pracuje sam, zdalnie, w domu albo w szkolnej pracowni komputerowej o dowolnej porze. Zawody finałowe zostaną rozegrane latem przyszłego roku w Trójmieście, najprawdopodobniej w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody. Ubiegłoroczna pula nagród przekroczyła 50 tys. zł.
Udział w zabawie, całkowicie bezpłatnie, mogą brać uczniowie, którzy nie przekroczyli 19 roku życia. Wszystkie treści konkursowe dostępne są w dwóch językach: polskim i angielskim.
Zawodników czeka nie lada wyzwanie, bo uczestnictwo w zawodach może oznaczać poświęcenie nawet kilkuset godzin na opracowanie koncepcji i napisanie programów do rozwiązania poszczególnych zadań. Organizatorzy przeczuwają jednak, że wśród młodych ludzi istnieje duży potencjał niewykorzystany przez wciąż redukowane programy nauczania.
– Budujemy portale z zadaniami w formie wyzwań – tłumaczy dr Kuszner. – Tak, aby angażować ludzi ambitnych, którzy cenią w matematyce elegancję i precyzję. Chcemy, aby na studia trafiali absolwenci szkół ponadgimnazjalnych jak najbardziej świadomi, rozumiejący matematykę.
Niezależnie od konkursu na stronie
http://spoj.pl dostępne są nietrywialnie zadania dla tych, którzy lubią pogłówkować.
Konkurs zorganizowała firma Sphere Research Labs sp. z o.o., którą stworzyli pracownicy naukowi trójmiejskich uczelni oraz Stowarzyszenie Talent. Obie instytucje mają siedziby w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Warto wiedzieć, że platforma spoj.pl jest dziełem o dużej randze w środowisku informatycznym. – W tej chwili SPOJ, jako jedyny na świecie portal konkursowy dla programistów, udostępnia ponad trzydzieści języków programowania oraz infrastrukturę do organizacji własnych konkursów – mówi z nieskrywaną dumą dr Łukasz Kuszner.
To cieszy jeszcze bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wspaniałe umysły, które stworzyły genialną platformę, wywodzą się w Trójmiasta i tutaj pracują. (red)
Zaloguj się Logowanie