Czterometrowa modliszka, biedronka o gabarytach Fiata 126 p, potężna dwumetrowa ważka to kilka z wielu gigantycznych owadów, które będzie można oglądać w Parku Edukacyjno-Rozrywkowym Mikrokosmos. We wrześniu zostanie on otwarty w miejscowości Ujazd w województwie łódzkim.
W Parku znajdą się repliki 25 wielokrotnie powiększonych owadów, wykonanych techniką 3D. Będzie można zobaczyć m.in. gigantycznych rozmiarów muchę, żuka, komara, karaczana, chrząszcza, motyla, osę i pchłę. Realistyczne rzeźby owadów w pełni odzwierciedlą szczegóły budowy morfologicznej prawdziwych owadów.
Twórcą „Mikrokosmosu” jest Łukasz Wagner – z zamiłowania biolog – który chce przybliżać dzieciom i młodzieży zagadnienia bogatego świata owadów i ich wpływu na procesy warunkujące życie na Ziemi.
„Takiego wydarzenia w Polsce i Europie jeszcze nie było. Jestem przekonany, że projekt zyska uznanie nie tylko wśród fachowców – entomologów, ale też wśród rzeszy ludzi, pozytywnie reagujących na pomysły służące poznawaniu świata i zdobywania wiedzy przez dzieci i młodzież” – ocenia kierownik Katedry Ochrony Roślin na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie prof. Kazimierz Wiech.
Park to obszar prawie jednego hektara, z długimi na ponad 600 metrów ścieżkami edukacyjnymi. Będzie można w nim podziwiać repliki owadów ze szczegółowymi opisami ich systematyki i ciekawostkami, wypreparowane owady naturalnej wielkości oraz specjalnie przystosowaną roślinność.
„Specjalne gatunki traw dorastające nawet do dwóch metrów wysokości oraz inne gigantyczne byliny będą współgrać rozmiarami z owadami 3D. Teren Parku będzie odpowiednio ukształtowany, aby nadać mu formę pagórków i wzniesień w wyznaczonych miejscach. Przestrzeń zielona będzie specjalnie przygotowana tak, aby pewne gatunki roślin były większe od człowieka – każdy użytkownik Parku będzie mógł poczuć się jak mały owad” – zapewniają twórcy Parku.
Ma on przede wszystkim przybliżać zwiedzającym bogaty świat owadów oraz prowadzić edukację proekologiczną. Mało kto wie, że popularne rzepy u butów swój pierwowzór znajdują w postaci haczyków skrzydłowych u pszczół. Czółenko tkackie to wierne odzwierciedlenie szczęk mrówek, które tkają z liści swoje gniazdo. „Wreszcie człowiek będzie mógł dostrzec to, co do tej pory było niezauważalne, co w rzeczywistym rozmiarze jest niewidoczne” – mówi Łukasz Wagner.
Obsługa Parku będzie przygotowywała tematy lekcji i niezbędne materiały dydaktyczne dla szkół, które chcą wziąć udział w zielonych lekcjach. „Dyrektorzy placówek edukacyjnych przyznają, że w nauczaniu przyrody, biologii ważną rolę odgrywają metody obserwacji. Taka obserwacja środowiska stanowi ważny czynnik pobudzający uczniów do uwagi i wzmagający zainteresowanie przedmiotem” – zauważają twórcy Parku.
Park będzie otwarty we wrześniu. Jego twórcy zakładają, że od poniedziałku do piątku będzie można do niego wejść między godz. 8 a 20, w weekendy od 9 do 21. Do września wybrane owady będą pojawiać się w różnych miastach na terenie kraju. Najbliższa wystawa owadów rozpocznie się 16 kwietnia w Galerii Kazimierz w Krakowie
Zaloguj się Logowanie