Ponad 30 proc. domów w uzdrowiskowym miasteczku Szczawnica (woj. małopolskie) zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody. Samorząd realizuje program „Eko-Szczawnica” o wartości ponad 8,4 mln zł.
Jak poinformował burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, gmina właśnie wynegocjowała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który, przekazując 4,2 mln zł, w połowie sfinansuje koszty przedsięwzięcia.
Pozostałe pieniądze będą pochodzić z preferencyjnej pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz od ponad 400 mieszkańców uczestniczących w projekcie, którzy wpłacili wkład własny w wysokości 10 proc. kosztów kolektorów w ich domach.
„Podstawową korzyścią, jaką przyniesie program, jest ochrona środowiska i poprawa jakości powietrza, co jest bardzo ważne dla miasta uzdrowiskowego, jakim jest Szczawnica. Mieszkańcy skorzystają też na niższych rachunkach za energię wykorzystywaną do ogrzewania wody” – podkreślił burmistrz Niezgoda.
Według założeń kolektory słoneczne montowane na dachach ogrzeją w lecie całą wodę używaną w gospodarstwie domowym, a w zimie w 15-20 proc. wspomogą istniejące ogrzewanie.
Burmistrz Niezgoda przewiduje, że montaż około 2 tysięcy kolektorów (średnio cztery na dom) rozpocznie się za kilka miesięcy i zakończy przed końcem przyszłego roku. Łączna powierzchnia absorpcji kolektorów wyniesie około 3,6 tys. metrów kwadratowych, a moc ok. 2,7 tys. kW.
Zaloguj się Logowanie