Międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności – co to takiego?
Obecnie w sektorze żywnościowym funkcjonuje wiele standardów, które wyznaczają producentom, firmom magazynowym oraz transportowym sposób działania. Wszystko robione jest w myśl zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom, którzy są na końcu tego łańcucha i do których finalnie trafia produkt.
Jednym z obowiązujących standardów jest International Food Standard, czyli międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności, znany jako system IFS. Sprawdźmy zatem kto odpowiada za jego wprowadzenie, dla kogo jest on przeznaczony i jakie korzyści wynikają dla firm, które zdecydują się funkcjonować według jego wymagań. A osoby zainteresowane poszerzaniem wiedzy w tym zakresie więcej informacji znajdą tutaj .
System IFS został opracowany w 2002 roku przez przedstawicieli niemieckiego handlu detalicznego. Jest on uznawany w całej Europie Zachodniej – poza Wielką Brytanią, która wymaga działania według standardu wprowadzonego przez siebie, czyli systemu BRC.
Na standard „niemiecki” składają się takie elementy jak: wymagania HACCP, wymagania GMP i wymagania GHP, obowiązujące prawo krajowe, wymagania Codex Alimentarius, system BRC, SQF, ISO 9000, czyli systemy zarządzania jakością, a także Europejski System Jakości.
Posiadanie certyfikatu zgodności ze standardem to gwarancja bezpieczeństwa i jakości produktów. Główną korzyścią z certyfikatu jest uniknięcie wielokrotnych auditów i kontroli ze strony sieci handlowych i odbiorców, spełnianie wymagań prawnych Unii Europejskiej w zakresie jakości oferowanych produktów, a także posiadanie uznawanego na świecie certyfikatu.
Certyfikat IFS „otwiera drzwi” na rynki zachodnie i umożliwia szerszą dystrybucję produkowanej żywności.
Szczególnie wdrożenie jego zalecane jest producentom żywności, którzy wykorzystują sieci handlowe jako kanał dystrybucji. Jest wymagany od wszystkich dostawców sieci handlowych pochodzących z Niemiec (np. Lidl, Real) i Francji (np. Auchan, Carrefour).
Zaloguj się Logowanie