![]() |
W Warszawie odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa poświęcone przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013. O przyszłym kształcie polityki rolnej w Unii Europejskiej dyskutowali przedstawicieli jedenastu krajów członkowskich. Wśród nich było 10 przedstawicieli nowych państw członkowskich i jako obserwator reprezentant szwedzkiego ministerstwa rolnictwa.
|
„Spotykamy się nie po to, aby budować grupy i dzielić, ale po to, aby tworzyć płaszczyznę porozumienia i wymiany poglądów” – powiedział gospodarz spotkania, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki otwierając konferencję prasową zorganizowaną bezpośrednio po rozmowach. „Chcemy by nowa Wspólna Polityka Rolna miała charakter solidarnościowy, była prostsza, bardziej sprawiedliwa – dodał minister i podkreślił, że – „dzisiejsze spotkanie ma charakter konsultacji, lepszego poznania stanowisk i służy wypracowaniu jednego, wspólnego stanowiska wszystkich państw członkowskich. Nie chcemy dzielić Europy na „starą” i „nową”, to system płatności nas podzielił”.
Uczestniczący w konferencji prasowej minister rolnictwa Łotwy Janis Duklavs zwrócił uwagę na fakt, że jego kraj ma najniższy poziom płatności bezpośrednich w całej Unii Europejskiej i dlatego jest zainteresowany ich wyrównaniem w ramach całej Wspólnoty. Podkreślił przy tym, że należy odejść od historycznych zaszłości, gdyż bez tego zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej nie będą możliwe. Minister Janis Duklvas, dziękując za zorganizowanie dzisiejszego spotkania zaznaczył, że jest ono bardzo dobrą płaszczyzną lepszego wzajemnego zrozumienia i zbliżenia poglądów.
Natomiast minister rolnictwa Słowacji Vladimir Chovan zwrócił uwagę na znaczenie Wspólnej Polityki Rolnej, która pochłania znaczną część unijnego budżetu i choćby z tego względu jej przyszły kształt budzi tak duże zainteresowanie. Podkreślił przy tym znaczenie potrzeby wypracowania takich instrumentów, które uporządkują nieustabilizowane obecnie rynki rolne. Minister Vladimir Chovan zwrócił także uwagę na konieczność wypracowania takiego kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, aby europejskie rolnictwo było konkurencyjne na rynkach światowych.
Dziewięciu, spośród 11 uczestników dzisiejszego spotkania podpisało wspólną deklarację w sprawie głównych założeń zmian we Wspólnej Polityce Rolnej w nowej perspektywie finansowej po roku 2013.
Zaloguj się Logowanie