Matematyka (m)nie(j) straszna, bezpłatny wirtualny korepetytor rozwiąże problemy z matematyką

Matematyka na maturze od roku szkolnego 2009/2010 – ta myśl sparaliżowała tysiące osób. Jednak nie Twórców Poolicz.pl – polskiego i to jedynego na świecie kalkulatora, który rozwiązuje zadania matematyczne w kilka sekund – automatycznie, przez Internet i za darmo!

W środę 10.09.08 r. premiera najnowszej wersji kalkulatora. To już III generacja Poolicz.

Dr inż. Piotr Jurgaś oraz Grzegorz Gałuszka (student AE Katowice), kilka lat temu postanowili zrobić coś, co nie udało się jeszcze nikomu – umożliwić każdemu laikowi rozwiązywanie zadań z matematyki bez żadnego przygotowania. Nie jest to proste zadanie – na świecie istnieje tylko kilka firm zajmujących się tworzeniem systemów obliczeniowych bazujących na autorskich algorytmach, jednak ze względu na ich skomplikowaną obsługę oraz wysokie ceny oprogramowania, korzystają z nich głównie inżynierowie i studenci matematyki. Matematyczny duet nie boi się jednak konkurencji – w 2007r. stworzył spółkę informatyczną Active Bytes, w której rozwija swój projekt.

Jednak Poolicz to coś więcej niż kalkulator. Dzisiaj na nikim nie robi wrażenia standardowy kalkulator – podobnie jak liczydło. W dobie obsługi urządzeń głosem i dotykiem, dużej interakcji oraz stałej łączności z Internetem, obsługa musi być prosta i intuicyjna. Twórcy postanowili odmłodzić i unowocześnić standardowy kalkulator naukowy i wyrzucili ze swojej wersji dziesiątki niepotrzebnych przycisków. Ponadto posiadacze tabletów mogą rozwiązywać zadania dosłownie „jednym palcem”!

Animowane przyciski, intuicyjna obsługa, filmy instruktażowe w internecie, podgląd i wprowadzanie zadania w jego naturalnym zapisie (tak jak wygląda w książce), kopiowanie fragmentów obliczeń, zapisywanie, aż wreszcie możliwość wymiany zadaniami ze znajomymi (korepetytorami?) – którzy pomogą nam w najtrudniejszych przypadkach – to tylko niektóre z jego funkcji.

Młodzi naukowcy mają też nadzieję, że międzynarodowy charakter matematyki pozwoli wykorzystać ich narzędzie w krajach rozwijających się oraz uboższych regionach, których mieszkańcy nie mogą sobie pozwolić na zakup często drogiego oprogramowania lub korzystać ze standardowych pomocy naukowych. Do obsługi serwisu wystarczy nawet niskiej klasy komputer z łączem internetowym i przeglądarką.

Twórcy Poolicz od samego początku planowali stworzyć „Google matematyki”. Z całą pewnością są na dobrej drodze, skoro z ich oprogramowania korzysta już ponad 42 000 zarejestrowanych użytkowników oraz ponad 1,5 mln gości. Nie ulega wątpliwości, że jest to narzędzie, które pomoże przebrnąć jeszcze wielu osobom (nie tylko) przez obowiązkową maturę z matematyki.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj