Marszałkowie za podwyżkami

Podwyższenie limitu wynagrodzeń szefów samorządów, uregulowanie kwestii dodatków specjalnych i poszerzenie zakresu awansu wewnętrznego – m.in. postuluje Konwent Marszałków RP. Oficjalne stanowisko zawiera propozycje 20 zmian w samorządowym prawie pracy.

Szefowie województw przyznają w we wstępie do dokumentu, że obowiązujące od ponad roku przepisy zagwarantowały samorządom większą swobodę działania w zakresie kreowania wewnętrznej polityki urzędu, w tym w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Z drugiej strony, wiele unormowań wciąż budzi wątpliwości i wymaga jednoznacznej interpretacji.

Wśród postulatów znalazła się m.in. propozycja wyłączenia pracowników zatrudnionych na zastępstwo z możliwości przeniesienia do innej jednostki samorządowej, a z drugiej strony wprowadzenie rozwiązania, że umów zastępstwa nie będzie dotyczył przepis o ograniczeniu do 6 miesięcy czasu pierwszej umowy o pracę w samorządzie.

W przepisach dotyczących służby przygotowawczej „osoba kierująca komórką organizacyjną”, zdaniem marszałków powinna być zastąpiona „zwierzchnikiem służbowym pracownika” ze względu na fakt, że w przypadku dyrektorów lub kierowników podlegających służbie nie można wskazać osoby kierującej komórką organizacyjną.

Zaproponowano także dopisanie, że tzw. awans wewnętrzny w urzędzie możliwy będzie „w szczególności” gdy pracownik wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki. W praktyce ma to pozwolić na przesunięcie pracownika na wyższe stanowisko także w innych okolicznościach.

Od dłuższego czasu podnoszony jest postulat doprecyzowania przepisów dotyczących dodatku specjalnego dla m.in. dla członków zarządu jednostek samorządu terytorialnego i skarbników. W sprawie elementów wynagrodzenia marszałkowie proponują także wprowadzenie możliwości przyznawania szefom samorządów (od wójta po szefa regionu) nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

Jej wysokość nie będzie mogła przekroczyć w roku kalendarzowym łącznie czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Marszałkowie chcą podnieść także górny limit wynagrodzeń prezydentów dużych miast, starostów i marszałków. Z siedmiokrotności do dziesięciokrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Postulaty Konwentu Marszałków RP w sprawie ustawy o pracownikach samorządowych i rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych trafiły m.in. do premiera, szefa MSWiA i Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Do tej pory ani obecny szef konwentu (marszałek Adam Struzik) ani poprzedni (Józef Szebesta) nie otrzymali odpowiedzi w tej sprawie.

/dp/
/samorzad.pap.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj