Mama może wszystko

Powrót do pracy po urlopach wychowawczych często jest dla kobiet wyzwaniem, zwłaszcza, że elastyczne formy zatrudnienia, czy praca na odległość wciąż jeszcze są zbyt rzadko stosowane.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, aktywnie podejmuje szereg działań łagodzących negatywne zjawiska na rynku pracy, oferując wsparcie kobietom bezrobotnym, wychowującym dzieci. W ramach Programu Kapitał Ludzki 2007-2013 mogą one zgłaszać się do projektów ułatwiających powrót na rynek pracy oraz godzenie życia zawodowego i rodzinnego.
 
Ponad 1 milion kobiet aktywnych zawodowo dzięki funduszom unijnym
Z zakończonego już Programu Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 ze wsparcia skorzystało blisko 1 mln kobiet, które uczestniczyły w projektach szkoleniowych pozwalających powrócić na rynek pracy, podnieść ich kwalifikacje zawodowe oraz
pogodzić życie zawodowe i rodzinne. W nowym Programie Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 udział w projektach rozpoczęło już 470 260 kobiet.
 
Mama może wszystko…
…dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich. 12 października MRR rozpoczyna pierwsze z cyklu spotkań informacyjnych dla kobiet powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci. Dzięki temu mamy dowiedzą się jak otrzymać dotacje w ramach unijnego Programu Kapitał Ludzki i jak dzięki funduszom europejskim wrócić do pracy po urlopach macierzyńskich i wychowawczych.
 
Podczas, gdy mamy będą uczestniczyły w spotkaniu, ich dzieci wezmą udział w specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach. Będzie czekał na nich kącik do zabawy oraz zespół animatorów.
 
Wsparcie dla kobiet z Programu Kapitał Ludzki
 
- Godzenie życia zawodowego i rodzinnego
Priorytet I – Zatrudnienie i integracja społeczna
Projekty na rzecz promocji równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenia życia zawodowegoi rodzinnego (Poddziałanie 1.3.2)
 
To promocja konkretnych systemowych rozwiązań, ułatwiających godzenie życia zawodowego i rodzinnego, służących zwalczaniu stereotypowego postrzegania pełnionych ról społecznych i zawodowych oraz upowszechniających wśród pracodawców idei równego traktowania obu płci. Będą to ogólnopolskie projekty, polegające na budowaniu rozwiązań
instytucjonalnych, ułatwiających kobietom łączenie życia zawodowego i rodzinnego Będą to również projekty promujące mobilność zawodową i elastyczne zatrudnienie (umożliwienie pracy w niepełnym wymiarze godzin, telepracy oraz zapewnienie opieki nad dziećmi w miejscu pracy).{mospagebreak}Dotacje na własny biznes
Priorytet VI – Rynek pracy otwarty dla wszystkich
Celem jest zwiększenie zatrudnienia wśród kobiet, m.in. poprzez ułatwienie im wejścia lub powrotu na rynek pracy, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, doradztwa psychologicznego i prawnego. Największy nacisk zostanie położony na aktywizację tych grup, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj. osób długotrwale bezrobotnych. To przede wszystkim kobiety, które chciałyby wrócić do pracy po dłuższej przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dzieci, a w szczególności samotne matki.
 
Ważnym elementem wsparcia będą działania na rzecz dalszego doskonalenia kwalifikacji zawodowych kobiet, bądź ich zmiany, w formie szkoleń, kursów i praktyk. Pomoc dla kobiet będzie skoncentrowane również na rozwoju przedsiębiorczości i samo zatrudnienia, obejmując m.in. doradztwo, szkolenia, czy dotacje na założenie własnej firmy.
 
Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie (Działanie 6.1.)
Podstawowe formy wsparcia to:
- szkolenia prowadzące do podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych
- staże
- subsydiowane zatrudnienie
- poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy
- warsztaty aktywnego poszukiwania pracy
- upowszechnianie i promocja alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia
 
Kobiety uczestniczące w tego rodzaju projektach mogą również liczyć na zwrot kosztów dojazdu, zapewnienie opieki nad dziećmi oraz na stypendium w wysokości nie większej niż 4 zł brutto za godzinę uczestnictwa w szkoleniu.
 
Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia (Działanie 6.2.)
Osoba zainteresowana dotacją na rozwój przedsiębiorczości powinna zgłosić się do udziału w projekcie realizowanym przez instytucję, która otrzymała na ten cel środki w ramach Programu Kapitał Ludzki. Instytucja ta odpowiada za przeszkolenie uczestników projektu, przyznanie dotacji, a także za zapewnienie wsparcia pomostowego w okresie 12 miesięcy od udzielenia dotacji (wsparcie to może mieć zarówno charakter finansowy, jak również szkoleniowo-doradczy). Na rozpoczęcie działalności gospodarczej można uzyskać maksymalnie 40 tys. zł. Warunkiem przystąpienia do projektu jest brak zarejestrowanej
działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu. Dotacje można wydać na wyposażenie, sprzęt, oprogramowanie i niezbędne licencje. Z przyznanych funduszy nie można jednak finansować wynagrodzeń.
 
Grupami traktowanymi w sposób priorytetowy przy rekrutacji do projektu powinny być kobiety powracające na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, osoby do 25 roku życia, osoby długotrwale bezrobotne, osoby 50+, niepełnosprawni, a także osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich. Szczegółowych informacji udzielają Urzędy Marszałkowskie lub Wojewódzkie Urzędy Pracy.{mospagebreak}Szkolenia, kursy, nowe miejsca pracy
 
Priorytet VII – Promocja integracji społecznej
W ramach tego priorytetu najbardziej istotne jest dążenie do wyeliminowania różnego rodzaju barier w zdobyciu zatrudnienia, które spotykają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, borykające się z problemem dyskryminacji, szczególnie kobiety, które są postrzegane w sposób stereotypowy przez pracodawców, jako pracownicy mniej dyspozycyjni i mniej mobilni zawodowo.
 
Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej (Działanie 7.2)
Wsparcie obejmuje:
- poradnictwo psychologiczne, zawodowe i inne prowadzące do integracji społecznych i zawodowej
- kursy i szkolenia umożliwiające nabycie, podniesienie lub zmianę kwalifikacji zawodowych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
- rozwój form zatrudnienia i wsparcie tworzenia miejsc pracy dla osób należących do grup szczególnego ryzyka
 
 
Wsparcie skierowane dla kobiet od początku realizacji Programu Kapitał Ludzki
- Liczba kobiet, które rozpoczęły udział w projektach
Do końca I półrocza 2009 r. w ramach PO KL udział w projektach rozpoczęło 470,3 tys. kobiet, co stanowi 58,2% wszystkich uczestników projektów.
- Kobiety, które rozpoczęły udział w projektach w podziale na wiek
W PO KL szczególną uwagę zwraca się na dwie grupy wiekowe: osoby młode w wieku 15-24 lata i osoby starsze w wieku 55-64 lata, ze względu na ich szczególną sytuację na rynku pracy.
 
Do końca I półrocza 2009 r. udział w projektach realizowanych w ramach Programu rozpoczęło 157,6 tys. kobiet (91,6% ogółu uczestniczek projektów) w grupie wiekowej 15-24 lata. W odniesieniu do osób starszych w wieku 55-64 lata, udział w projektach w całym Programie rozpoczęło 14,5 tys. kobiet (8,4% ogółu uczestniczek projektów).
 
- Liczba uczestniczek projektów wg wykształcenia
Analizując wykształcenie kobiet, które w I półroczu 2009 r. rozpoczęły udział w projektach należy zaznaczyć, iż największą grupę stanowiły osoby posiadające wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub niższe – 164,8 tys. (35% ogółu uczestniczek projektów). Wykształcenie ponadgimnazjalne posiadało 152,9 tys. kobiet (32,5% ogółu uczestniczek projektów), wykształcenie wyższe 104,9 tys. kobiet (22,3% ogółu uczestniczek projektów), a wykształcenie pomaturalne 47,7 tys. kobiet (10,1% ogółu uczestniczek projektów).{mospagebreak}- Liczba kobiet uczestniczących w projektach wg statusu na rynku pracy
Biorąc pod uwagę strukturę uczestniczek projektu ze względu na status na rynku pracy do końca czerwca 2009 r. najliczniejszą grupę były kobiety bezrobotne stanowiące 39,9% uczestniczek projektów (187,8 tys. kobiet), w tym długotrwale bezrobotne – 36,8%. Drugą grupę reprezentowały kobiety nieaktywne zawodowo stanowiące 35,3% uczestniczek projektów (165,8 tys. kobiet). Najmniej liczną grupę stanowiły kobiety zatrudnione – 24,8% uczestniczek projektów (116,7 tys. kobiet).
 
- Liczba kobiet, które otrzymały środki na podjecie działalności gospodarczej
Wg stanu na koniec I półrocza 2009 r. 10,5 tys. kobiet otrzymało środki na podjęcie działalności gospodarczej. Wśród osób, które otrzymały dotacje było 1,5 tys. kobiet młodych do 24 roku życia oraz 3,4 tys. uczestniczek z obszarów wiejskich. Wśród kobiet, które uzyskały środki na podjęcie działalności gospodarczej było 0, 5 tys. kobiet w wieku 50-64 lata.
 
„MAMA WRACA DO PRACY”
To projekt realizowany od maja 2006 roku. Docelowo objął swoim zasięgiem województwa mazowieckie, łódzkie oraz warmińsko-mazurskie. W trzech zorganizowanych do dzisiaj edycjach udział wzięło ponad 600 kobiet.
 
Szkolenie adresowane było do mam, których aktywność zawodowa została przerwana w związku z macierzyństwem. Szczególnie dotyczyło to kobiet wracających na rynek pracy w wieku +45 lub po kilkunastoletniej przerwie. Wsparciem objęte zostały także mamy samotnie wychowujące dzieci oraz mamy niepełnosprawne lub opiekujące się niepełnosprawnymi dziećmi.
 
Projekt obejmował:
- wsparcie psychologiczno- doradcze (indywidualne konsultacje z ekspertami, psychologami, doradcami zawodowymi i prawnikami),
- warsztaty psychologiczne (rozwijanie kompetencji psychospołecznych, m.in. komunikacji, autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem i konfliktami),
- doradztwo zawodowe,
- kurs angielskiego oraz obsługi komputera.
 
Projekty adresowane do pań pozostających poza zatrudnieniem, w tym w szczególności mam, po 45 roku życia oraz osób młodych do 25 roku, były realizowane w województwach:
- mazowieckim: Nowe kwalifikacje – szkolenia dla kobiet wracających do pracy
- warmińsko – mazurskim: Nowe możliwości – nowy zawód. Instruktor
- łódzkim: Programy szkoleniowo – doradcze połączone z programem staży pozwalających zdobyć umiejętności praktyczne.{mospagebreak}Celem projektów jest zmiana statusu kobiet na rynku pracy, a także podniesienie ich kompetencji. Ważnym elementem wsparcia, które bardzo ułatwia udział mam w projekcie jest refundacja kosztów opieki nad dziećmi. Realizatorem szkoleń jest firma Global Training Centre. www.global.waw.pl/pl/inicjatywy_spoleczne
 
„STREFA KOBIET”
Fundacja Bez Względu na Niepogodę działa od 1990 roku. W styczniu 2010 roku rozpocznie ona realizację kolejnego już projektu szkoleniowego „Strefa Kobiet”. W ciągu 2 lat z tej formy pomocy skorzysta 120 pań z województwa mazowieckiego.
 
Program skierowany jest do matek wchodzących lub powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka, kobiet długotrwale bezrobotnych, i pań w wieku 45+. W jego ramach realizowane będą:
- warsztaty aktywizacji zawodowej (rozwój kompetencji osobistych, aktywne poszukiwanie pracy, przedsiębiorczość i prowadzenie własnej działalności gospodarczej oraz zarządzanie czasem),
- kurs komputerowy oraz kurs języka angielskiego,
- indywidualne doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy,
- poradnictwo psychologiczne.
Istnieje możliwość pokrycia kosztów opieki nad dzieckiem lub inną osobą zależną. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa kobiet oraz wyrównywanie ich szans na rynku pracy. Więcej informacji na stronie Fundacji: http://fbwnn.pl/
 
„KROK DO PRZODU – KOMPLEKSOWE SZKOLENIA DLA MATEK POWRACAJĄCYCH NA RYNEK PRACY”
To projekt, którego zadaniem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu kobiet powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Skierowany jest do 100 mieszkanek województwa mazowieckiego i obejmuje:
- kurs angielskiego oraz szkolenie komputerowe,
- warsztaty interpersonalne,
- indywidualne doradztwo z zakresu kreowania wizerunku – kurs wizażu,
- indywidualne doradztwo prawne.
 
Celem projektu jest wszechstronne podwyższenie kwalifikacji zawodowych. Projekt realizuje Centrum Języków Obcych ALEXANDER www.alexander.edu.pl/projekty.html
(red)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj