Małopolskie Targi Innowacji – czas podsumowań

Niemal 1600 osób wzięło udział w czwartej edycji Małopolskich Targów Innowacji (MTI). Dwudniowe spotkania z innowacjami odbyły się 12-13 października na Małym Rynku w Krakowie oraz w andel’s Hotel Cracow przy ul. Pawiej.

Pomimo zimnego poranka wystawcy Targów już od godziny 10.00 czekali na gości, którzy przez cały dzień – do godziny 18.00 mogli zapoznać się z ofertą trzydziestu innowacyjnych firm, dwudziestu instytucji oraz pięciu klastrów. Przewodnikiem był drukowany katalog konferencyjno-targowy oraz interaktywna prezentacja na ekranach dotykowych. Zwiedzanie stoisk uprzyjemniało serdeczne i otwarte podejście wystawców do przybyłych gości.

Wystawcy MTI mieli za cel zaprezentowanie innowacyjnej strony swojej działalności. Wystawcy Targów to zwycięzcy rankingów i konkursów oceniających innowacyjność i przedsiębiorczość. To podmioty, które opatentowały wynalazki – technologie i produkty, świadczą wyjątkowe w skali regionu, kraju czy świata usługi. W końcu to firmy, które udowodniły, że współpraca biznesu z nauką to klucz do sukcesu. Wraz firmami zaprezentowały się instytucje. Pokazały jak kreują innowacyjny klimat, zaoferowały usługi wsparcia dla biznesu oraz wskazały źródła finansowania innowacyjnych technologii i produktów. Były to m.in. instytuty badawczo-rozwojowe, centra transferu technologii oraz agencje rozwoju.

Duże zainteresowanie wzbudzały stoiska firm – to one prezentowały innowacyjne wdrożenia, produkty, technologie czy usługi. Odwiedzający Targi mieli okazję zobaczyć m.in. najnowszy produkt firmy Carbon Risk Management Partners – system zarządzania energią dla roweru, zapewniający doskonałe oświetlenie drogi oraz równoczesne ładowania urządzeń zasilanych w standardzie USB. To innowacyjne w skali świata rozwiązanie jest aktualnie objęte procedurą ochrony patentowej. Kolejny nasz wystawca – Dense Group dysponuje największą w Polsce i jedną z największych w Europie drukarką przestrzenną. Firma świadczyła usługi m.in. dla takich potentatów jak Audi czy Porsche. Obecnie pracuje nad własną drukarką przestrzenną. Na stoisku Laboratoirum LRM mogliśmy zapoznać się z procesem magnetycznego badania lin stalowych. Ta stosowana na całym świecie technologia była wielokrotnie nagradzana zarówno w kraju jak i za granicą, w maju 2011 roku uzyskała Patent RP. Ochronę patentową uzyskał także produkt naszego kolejnego Wystawcy – Fundacji Swingtherm. Reaktor Swingtherm JAW to nowa generacja urządzenia stosowanego do utleniania lotnych związków organicznych opartego na technologii opracowanej przez Jerzego Wojciechowskiego. Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Pro-Service oraz Inotec to zwycięzcy konkursu Innovator Małopolski w 2010 roku. Pro-Service jest producentem detektorów i systemów monitoringu gazów, natomiast Inotec odpowiada za innowacyjne konstrukcje m.in. rozdrabniarki do opadów, progu przeciwzalewowego czy tez kominków z płaszczem wodnym. Trzeba tu wspomnieć o 3D-nano, firmie hi-tech prowadzącej działalność badawczą i produkcyjną w zakresie syntezy nanocząstek metali szlachetnych. To jedna z czołowych firm na świecie w branży fotowoltaicznej.

Na Targach pojawiły się również firmy, których technologie goście mogli sprawdzić sami. Były to m.in.: firma Berrylife – jedyna w Małopolsce firma specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu kompleksowych rozwiązań interaktywnych m.in. takich jak zastosowane podczas Targów oraz Kalkomat Bis – czołowy polski producent automatów rozrywkowych z kategorii maszyn siłowych. Firma M2 pokazała, że także w produkcji fototapet można być innowacyjnym, i to nie tylko w skali kraju, ale także świata. Nie mnie interesujące i nowatorskie były produkty i usługi pozostałych firm. Technologie stosowane przez takie firmy jak M.A.D Engineers, Empathy czy ksi.pl świadczą o tym, że na naszym regionalnym rynku działają firmy stosujące wysoko rozwinięte technologie. Produkty firm CEDI, Unica czy bt electronics mogą być przykładem na to, że małopolska gospodarka jest gospodarką w coraz większym stopniu opartą na wiedzy.

Goście Targów mogli przekonać się, że aby być innowacyjnym wystarczy chęć, wola współpracy oraz żyłka przedsiębiorczości. Każda branża, każda firma, każdy produkt, technologia i usługa – od nanocząstek, przez fototapety, aż po usługi medyczne – może być innowacyjna. Zarówno prezentowany bezdotykowy interfejs komputerowy pozwalający siłą umysłu unieść kulę, jak i unikalne połączenie edukacji i rozrywki poprzez ideę edutainmentu świadczą o tym, że innowacje to bardzo różnorodne rozwiązania pozwalające firmie i gospodarce bym bardziej konkurencyjną. Targi to doskonała okazja aby stanąć oko w oko z innowacyjnym dorobkiem małych i średnich przedsiębiorstw z Małopolski.

Równocześnie z Targami w pobliskim Hotelu andel’s odbywała się konferencja, podczas której prelegenci i zaproszeni goście debatowali o sprawach związanych z jej tematyką zawartą w krótkim tytule „Nauka – Innowacje – Przedsiębiorczość”. Konferencja była prowadzona przez znanego dziennikarza i publicystę ekonomicznego Pana Tadeusza Mosza. Otworzył ja i powitał przybyłych gości Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Witold Latusek. Krajowi i zagraniczni prelegenci mówili o szansach jakie dla innowacyjności w przedsiębiorstwach niesie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, o budowie innowacyjnej regionalnej gospodarki w Danii i Francji i doświadczeniach z niej płynących, o wpływie wdrażanych innowacji na rynkowy rozwój firmy oraz krakowskim węźle wiedzy i innowacji w ramach konsorcjum KIC-InnoEnergy. Dzień później w tym samym miejscu odbyły się panele dyskusyjne „Przy kawie o innowacjach”. Dyskusje były prowadzone w trzech tematach: współpraca badawczo-rozwojowa MŚP, inwestowanie w badania i naukę – opłacalność i bariery, ekoinnowacje.

Tegoroczne Targi po raz kolejny pokazały jak duże jest zapotrzebowanie tego typu inicjatywy. Budowanie wzajemnych realacji opartych na współpracy pomiędzy biznesem i nauką to klucz do innowacyjnej gospodarki. Doskonale wiedzą o tym organizatorzy wydarzenia i już dzisiaj zapraszają na Małopolskie Targi Innowacji 2012.

Czwarta edycja Małopolskich Targów Innowacji odbywała się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Targi organizowane są w ramach projektu „Regionalny System Innowacji Województwa Małopolskiego. Projekt pilotażowy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj