„W ramach ‚Programu 10+’ powstało szereg nowych, zaawansowanych technologicznie instalacji naftowych, które pozwolą na znaczne zwiększenie efektywności przerobu ropy naftowej. Przy rozbudowie instalacji zastosowane są najbardziej zaawansowane technologie zapewniające wysoki poziom odsiarczania produktów ropopochodnych oraz minimalizujących uciążliwy wpływ na środowisko” – zapewnia Olechnowicz. Właśnie współpraca z renomowanymi firmami, takimi jak Technip, KTI, LURGI, Fluor, Shell czy KBR gwarantuje uzyskanie wytyczonych celów związanych ze stabilną produkcją przez Grupę Lotos paliw i innych produktów spełniających wymogi norm europejskich.
Grupa LOTOS jest ponadto parterem przemysłowym w tzw. węglowym węźle wiedzy i innowacji „Collocation Centre – CC Poland Plus”. Węzeł składa się z polskich instytucji, ośrodków akademickich, naukowo badawczych oraz przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą z obszarze prac badawczych w perspektywie ich przyszłych wdrożeń oraz edukacją służącą budowie potencjału zasobów kadrowych tych firm. Wśród polskich partnerów należy wymienić: AGH – jako koordynatora węzła, Politechnikę Śląską, Główny Instytut Górnictwa (GIG), Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW), Tauron, ZAK Kędzierzyn, Grupę LOTOS, PGNiG oraz szereg uczelni, w tym Uniwersytet Jagielloński.
Olechnowicz podkreśla, że Węzeł CC Poland Plus jest jednym z sześciu węzłów wchodzących w skład Wspólnoty Wiedzy i Innowacji KIC – InnoEnergy w obszarze zrównoważona energia. O ile po stronie Węzła CC Poland Plus „rządzi” AGH, o tyle w przypadku pozostałych są to jednostki naukowo-badawcze pochodzące z różnych krajów Unii Europejskiej.
Każdy z tych węzłów ma do dyspozycji określoną pulę rocznego budżetu. W przypadku polskiego węzła jest to kwota około 120-150 mln euro. Pieniądze te pochodzą m.in. z Europejskiego Instytutu Technologii.
„Wspólnota Wiedzy i Innowacji KIC – InnoEnergy w obszarze zrównoważona energia obejmuje swoim zasięgiem praktycznie całą Europę oraz ogromny wachlarz przedsiębiorstw i oczywiście ośrodków naukowo-badawczych. Jednak trudno tu mówić o przewadze nad polskimi, należy raczej liczyć na efekt synergii w ramach w tej współpracy” – ocenia.
Jego zdaniem, budowane obecnie podwaliny międzynarodowej współpracy powinny stać się impulsem dla rozwoju innowacji na bazie istniejących doświadczeń. Powiązania te powinny wypełnić luki, które dotychczas utrudniały efektywną współpracę pomiędzy ośrodkami badawczymi, uczelniami wyższymi i przedsiębiorstwami.
Polskie firmy i instytuty skupione w „węglowym” węźle wiedzy i innowacji postawiły przede wszystkim na rozwój czystych technologii węglowych: zwiększenie efektywności i redukcja emisji, technologie CCS, procesy zgazowania węgla, a także na synergię jądrowo-węglową polegającą na zastosowaniu ciepła reaktorów jądrowych w czystych technologiach węglowych i w przemyśle.
Jak zaznacza prezes, ochrona środowiska to dla Lotosu jeden z priorytetów działania. Koncern stosuje w swoich zakładach wyłącznie najlepsze dostępne technologie, umożliwiające zachowanie czystości produkcji, czyli systematyczne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, ograniczania surowców, energii i wody, pełne oczyszczanie ścieków oraz zapobieganie awariom. System monitoringu umożliwia stałe kontrolowanie wpływu zakładu na środowisko. Trwa także pogram hermetyzacji urządzeń, który pomoże obniżyć poziom emitowanych zanieczyszczeń do najniższego z aktualnie możliwych. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa wydała blisko pół miliarda złotych na inwestycje proekologiczne.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie