„Od zawsze” dla Lotosu ideą niezwykle ważną jest inwestowanie w naukę, wspieranie uczelni w kształceniu kadr pod kątem nowych wyzwań i umiejętności. To klucz do sukcesu trzech stron: uczelni, przyszłych pracowników i pracodawców – przekonuje Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, która współpracuje z kilkoma uczelniami m.in. z Politechniką Gdańską i Akademią Górniczo-Hutniczą.
Trójstronne porozumienie z AGH i PG dotyczy długoletniej wspólnej działalności uczelni i koncernu naftowego w zakresie przedsięwzięć, badań, wymiany wiedzy, wzajemnego wsparcia naukowego, dydaktycznego i finansowego. Szczegóły umowy dotyczą m.in. wspólnego podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć technicznych i technologicznych związanych z aktywnością i obszarami działalności Grupy Lotos oraz wykonywania przez wyższe uczelnie na zlecenie badań, prac i projektów o charakterze naukowo-badawczym.
„Z tej współpracy wszyscy mamy ogromny pożytek i satysfakcję. Lotos począwszy od 2004 r. przyznał kwotę blisko pół miliona złotych na stypendia oraz nagrody dla studentów PG. W ciągu ostatnich czterech lat studenci i doktoranci gdańskiej uczelni technicznej otrzymali od Grupy 85 stypendiów naukowych oraz nagrody za najlepsze prace magisterskie, doktoranckie, a także opracowania biznesplanów przedsiębiorstw wdrożeniowo-gospodarczych” – mówi prezes Olechnowicz.
Jak wyjaśnia, zasadą współpracy jest tworzenie przez uczelnię programu uwzględniającego uwagi i wskazania partnera biznesowego kluczowego z punktu widzenia jej otoczenia. Taki program jest interesujący, ma walory praktyczne, a więc przyciąga studentów. Ci doskonale wiedzą, że im lepiej skończą studia na konkretnym kierunku, tym większą mają gwarancję przyszłej pracy i to w wyuczonym zawodzie. Pracodawca, wspierając uczelnie poprzez system stypendiów, dotacje lub wykłady specjalistów, zyskuje wykształcone kadry, przygotowane w dużym stopniu do wykonywanie konkretnej pracy niemal na stracie zawodowym.
Dla prezesa zarządu Grupy Lotos fundowanie stypendiów studentom i młodym naukowcom to klarowne podejście biznesowe – nawet wówczas, jeśli nie służy wyłącznie kształceniu przyszłych kadr firmy.
„Może patrzę trochę jak pozytywista, ale życie dostarcza dowodów, że takie podejście jest właściwe. Jeśli można zainwestować w rozwój młodego człowieka, to nawet gdy nie będzie on moim pracownikiem w przyszłości, to będzie ambasadorem wiedzy, nowych umiejętności, nowych koncepcji. Czyli jego praca przysłuży się innym, społeczeństwu, naszemu rozwojowi. Młodzi ludzie mają ten potencjał, mobilność i zapał, trzeba to mądrze wykorzystać, wzmocnić, pomóc tym zarządzać i władać” – ocenia Olechnowicz.
Dodaje, że satysfakcja jest tym większa, jeśli wsparcie procesu edukacji studentów sprawia, że do firm trafiają zdolni przyszli specjaliści. Z myślą o nowych pracownikach Lotos stworzył autorski program Kadra 2009. To rozwiązanie sprawdziło się przy uruchamianiu kolejnych instalacji nowej części rafinerii w Gdańsku i dało wymierne oszczędności – nowe miejsca pracy nie czekały na pracowników, oni je obsadzali już przygotowani do profesjonalnego wykonywania powierzonych obowiązków.
Jeśli chodzi o współpracę Grupy z polskimi uczonymi prezes Olechnowicz dopuszcza ocenę, że niektórzy profesorowie „siedzą w wieżach z kości słoniowej” i nie garną się do współpracy z przemysłem, jednak przyznaje, że ta bierna postawa uczelni może wynikać z braku chęci do działania ze strony biznesu.
„Ja jestem tym, który nie widzi problemu, aby jako pierwszy wyciągnąć rękę do współpracy. Jesteśmy aktywnym członkiem Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, które wyraża opinie obu środowisk w sprawach gospodarki i nauki oraz w sprawach o zasadniczym znaczeniu dla przyszłości kraju. Realizując swój program, forum aktywnie wspomaga transfer technologii i wspiera inicjatywy stymulujące współpracę szkół wyższych z sektorem gospodarczym” – tłumaczy Olechnowicz.
Grupa Lotos przystąpiła również w 2010 r. do pomorskiego klastra Bio-Eco-Chem, który jest platformą wymiany wiedzy w dziedzinach biotechnologii, chemii, farmacji i ochrony środowiska. Celem współpracy jest tworzenie i realizacja innowacyjnych projektów oraz wykorzystywanie potencjału naukowego uczelni dla potrzeb gospodarki.
Firma realizuje strategiczny inwestycyjny „Program 10+”, zakładający współpracę z liderami w swoich branżach. Według Olechnowicza jest on unikatowy w skali naszej części kontynentu i zaawansowany technologicznie. Renomowani partnerzy niosą postęp, umożliwiają technologiczny skok w przyszłość i dają know-how, czyli umożliwiają bezpośrednią absorpcję nowości do spółki.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie