Łódzkie w czołówce Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Łódzkie zajmuje 7. miejsce – pod względem liczby podpisanych umów w ramach Priorytetów VI – IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013, wdrażanych przez samorządy województw.

Hasła czterech Priorytetów to: Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Promocja integracji społecznej, Regionalne kadry gospodarki, Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.
 
Jednocześnie Łódzkie zajmuje 8. miejsce w klasyfikacji województw pod względem wartości podpisanych umów i wniosków o płatność oraz na 12. jeśli chodzi o procentowy udział już podpisanych umów (decyzji) i wniosków o płatność w całości środków przyznanych woj. łódzkiemu na realizację Priorytetów VI – IX.
 
Rozpatrywanie wniosków zgłaszanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ma bardzo złożony charakter. Tym samym ocena wykorzystania środków finansowych jest uzależniona od przyjętych kryteriów oraz etapu realizacji wniosku.
 
PO KL jest jedynym w Polsce programem operacyjnym finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) – począwszy od procesu wyboru projektów do rozliczenia wydatków.
 
Pierwszy etap to weryfikacja formalna wniosku. Wniosek spełniający kryteria formalne poddawany jest ocenie merytorycznej. Dokonują tego dwie osoby, niezależnie od siebie, przyznając punkty za poszczególne elementy Tworzona jest lista rankingowa, na której wnioski, które uzyskały minimum 60 proc. punktów otrzymują status zatwierdzonych, z mniejszą ilością punktów – status odrzuconych.
 
Dofinansowanie otrzymują kolejne wnioski z listy rankingowej, aż do wyczerpania dostępnej puli środków przeznaczonych na dany konkurs. Przed podpisaniem umowy beneficjent zobowiązany jest dostarczyć określone w dokumentacji konkursowej dokumenty. Poza tym przed podpisaniem umowy może dojść do negocjacji między beneficjentem a instytucją ogłaszającą konkurs np. na temat niektórych elementów budżetu.
 
Po podpisaniu umów – lub w niektórych przypadkach jedynie wydaniu decyzji o dofinansowaniu – tworzy się zestawienie takich umów (wydanych decyzji). Po podpisaniu umowy beneficjent otrzymuje zaliczkę (tzw. I transzę) na realizację projektu, choć może ona w niektórych przypadkach wynosić nawet 100 proc. dofinansowania.
 
Istotnym elementem realizacji projektu jest rozliczenie jego wydatków. Rozliczanie następuje już w trakcie realizacji projektu na podstawie składanych przez beneficjenta wniosków o płatność. Wydatki zweryfikowane i zatwierdzone przez odpowiednią instytucję określone są jako „wydatkowanie”.
 
Należy więc odróżniać kwoty wypłacone beneficjentom od rozliczonych i zatwierdzonych. Dopiero ta druga wartość powinna być ostatecznym wskaźnikiem oceny wykorzystania pomocy unijnej w ramach PO KL. (red)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj