© sxc.hu
Województwo Łódzkie będzie miało swoje biuro w Chengdu w Chinach. To miasto, z którym Łódź ma regularne kolejowe połączenie towarowe.
Samorząd Województwa Łódzkiego zdecydował o otwarciu w Chinach biura, którego celem będzie pomoc w kontaktach gospodarczych i promocja województwa łódzkiego. – Zależy nam w szczególności na tworzeniu sprzyjających warunków dla łódzkich firm w rozwijaniu działalności na rynku chińskim oraz pomoc w nawiązywaniu kontaktów i współpracy pomiędzy łódzkimi i chińskimi podmiotami gospodarczymi. Będziemy też za jego pośrednictwem szukać inwestorów dla strefy ekonomicznej czy parku technologicznego. Działalność biura będzie również pomocna w pozyskaniu studentów z Chin do naszych uczelni – wylicza Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
W Chengdu będzie też uruchomiony salon produktów z regionu łódzkiego. Będzie to stała ekspozycja prezentująca naszą ofertę.
Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź w Chengdu powinno ruszyć pod koniec marca tego roku. Zostanie otwarte w Centrum Innowacji UE w Chengdu (EUPIC) – organizacji wspierającej instytucje publiczne, biura handlowe i przedsiębiorstwa. EUPIC nie pobiera opłat za wynajem powierzchni biurowych przez pierwszy rok działalności. W następnym roku miesięczny koszt wynajmu biura wynosi ok. 800 zł brutto.
Z początku w Biurze będzie pracować jedna osoba. Będzie nią Izabela Kalinowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, która ma za sobą 2,5-roczny pobyt w Chinach. Była tam na stypendium w trakcie studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Praktykowała w konsulacie generalnym w Szanghaju oraz w ambasadzie w Pekinie w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji. Mówi po chińsku (certyfikat Ministerstwa Edukacji ChRL), angielsku (maturę robiła w Stanach Zjednoczonych) i niemiecku (roczne stypendium w Merserburgu w ramach programu Erasmus).
- Władze Chin kładą teraz duży nacisk na rozwój gospodarczy zachodniej części kraju, w której znajduje się Chengdu, dlatego bardzo ważne jest to, że wykorzystujemy drugą falę wejścia do Chin – właśnie na zachód. – opowiada Izabela Kalinowska, która traktuje wyjazd do Chin, jako duże wyzwanie. – Samorządy odgrywają w relacjach gospodarczych z Chinami ogromną rolę, bo tylko za ich pomocą można zyskać dobrą pozycję na rynku. Wchodząc tam, jako jeden z pierwszych samorządów z Polski możemy sobie zjednać tamtych ludzi.
Przypomnijmy, że łódzka firma Hatrans realizuje regularne połączenie kolejowe cargo z Chengdu od marca ubiegłego roku. Pociągi przyjeżdżają stamtąd do Łodzi raz w tygodniu. W październiku prowincję Syczuan odwiedził marszałek Witold Stępień i wtedy jej władze zaprosiły do utworzenia biura w Chengdu.
Zaloguj się Logowanie