Województwo dolnośląskie jest liderem wzrostu w Polsce, dystansując Mazowsze. Zaskakująco dobrze wiedzie się świętokrzyskiemu i kujawsko-pomorskiemu. W gospodarczym wyścigu traci za to Wielkopolska.
Wśród polskich województw ostatnio najszybciej rozwijało się woj. dolnośląskie. Wzrost PKB w 2006 r. wyniósł aż 11,5 proc. – wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego. W samym Wrocławiu PKB zwiększył się o 12,2 proc., a w podregionie legnickim – o 19,2 proc. Dotychczasowego lidera – Mazowsze – Dolny Śląsk zdystansował o 2,5 punktu procentowego.
– Myślę, że w pełni zasługujemy na miano tygrysa gospodarczego Polski. Wysiłki na rzecz przyciągnięcia jak największej liczby inwestorów, które województwo podejmuje już od kilku lat, teraz przynoszą rezultaty – komentuje Marek Łapiński, marszałek woj. dolnośląskiego.
Swoją silną pozycję województwo zawdzięcza doskonałemu położeniu geograficznemu, autostradom, aktywności samorządowców w pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych i wykształconych pracowników oraz intensywnej promocji Wrocławia – wylicza "Rzeczpospolita". Stolica regionu jest już rozpoznawalna na świecie, dzięki staraniom o organizację wystawy Expo czy walki o lokalizację Europejskiego Instytutu Technologicznego.
Jak wynika z danych GUS, największy udział w dochodach woj. dolnośląskiego ma przemysł (32 proc., prawie dwa razy więcej niż w woj. mazowieckim), w tym motoryzacyjny i sprzętu AGD. Obie te branże mogą najbardziej ucierpieć na spowolnieniu gospodarczym. Mniejsze firmy produkujące części do samochodów już zwalniają pracowników.
Doskonałymi wynikami za 2006 r. mogą sie też pochwalić woj. świętokrzyskie oraz kujawsko-pomorskie. Wzrost PKB w tym pierwszym wyniósł 9,2 pkt proc., a w drugim 8,1 proc. Ekspertom trudno jednak wyjaśnić tak duże skoki. – Rozwój regionów mocno się zmienia, często trudno znaleźć jakiś trwały trend – mówi Tomasz Kowalski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. (Anna Cieślak-Wróblewska, Źródło: "Rzeczpospolita")
Zaloguj się Logowanie