Lewo- i prawo nożne papugi

Do niedawna uważano, że umiejętność sprawniejszego posługiwania się jedną z rąk jest cechą czysto ludzką. Okazuje się jednak, że również papugi, wykonując jakąś czynność, przedkładają jedną stronę ciała ponad drugą. Zjawisko to jest u tych ptaków powszechne, a dotyczy przede wszystkim oka i nogi.

W takim sensie każda papuga staje się „lewo-” albo „prawonożna”, co ułatwia jest badanie pokarmu – uważają naukowcy z Macquarie University w Sydney, którzy badali preferencje związane z używaniem prawego bądź lewego oka i nogi u 322 papug, reprezentujących 16 australijskich gatunków.

„Zwracaliśmy uwagę na preferencje dotyczące oczu” – opowiada cytowany przez serwis BBC główny autor projektu, dr Cullum Brown. – U każdego z gatunków istnieje bardzo silny związek pomiędzy okiem, którym ptak przygląda się pokarmowi, a stopą, którą go unosi”. Wyjątkiem okazały się nimfy – najmniejsze australijskie reprezentantki rodziny kakadu. Naukowcy sugerowali, że ich wyjątkowość mogła ewoluować z powodu nieco odmiennych zwyczajów nimf związanych z żerowaniem. Papugi te szukają pokarmu wśród małych nasion traw, co może nie wymagać zbyt wielkiej koordynacji oka i stopy.

Naukowcy wykazali, że w obrębie czterech spośród szesnastu badanych gatunków niemal każdy ptak był zdecydowanie „lewo-” albo „prawonożny”. Ich zdaniem świadczy to, iż preferencja do korzystania z jednej ze stron została w populacji silnie utrwalona. „To ciekawe, gdyż wśród zwierząt – z wyjątkiem ludzi, mamy niewiele przykładów na skrajną preferencję dla jednej z nóg” – zaznacza Brown. Dodatkowo wśród papug skłonność do częstszego używania nogi prawej lub lewej była różna wśród różnych gatunków, nawet blisko spokrewnionych.

Leworęczność dotyczy około jednej dziesiątej populacji ludzi. Już wcześniejsze badania wykazały, że nasza preferencja jednej ze stron ciała świadczy o szczególnym wykorzystaniu jednej z półkuli mózgu. Preferencja jednej strony ciała przez zwierzę sugeruje, że również u niego funkcje mózgu są zgodne z zasadą lateralizacji -jedna z półkul zdominowała kontrolę nad pewnymi zadaniami. Podobnie może być u papug. Naukowcy podejrzewają, że za prawo- lub „lewo nożność” papug może odpowiadać ta półkula mózgowa, która zawiaduje czynnościami związanymi z szukaniem pokarmu. W obszarach, leżących w jej obrębie, odbywa się analiza informacji na temat potencjalnie jadalnych obiektów – tłumaczą badacze.

Naukowcy zauważyli też, że – podobnie jak małe dzieci – młode papugi zwykle eksperymentują, zanim zdecydują się na częstsze używanie jednej z nóg.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj