Letnie Spotkania z Nauką – Bp Jan Szlaga o badaniach chrystologicznych

Badania chrystologiczne zajmują się m.in. kwestią historyczności Jezusa Chrystusa. Współczesna teologia różnicuje sposób widzenia Jezusa historycznego – Jezusa z Nazaretu i Chrystusa uwielbionego. Te skomplikowane kwestie będzie popularyzował w ramach Letnich Spotkań z Nauką ks. biskup prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga.

Wykład pt. "Jezus historii, a Chrystus wiary w ujęciu biblijnym" odbędzie się 17 lipca nad jeziorem Wdzydze w Czarlinie-Skoczkowie.

Punktem wyjścia dla rozważań biskup Szlagi stały się badania szkół liberalnych w XVIII wieku, kiedy to usiłowano zaprzeczyć historyczności Jezusa Chrystusa. Ukazywano wyłącznie Jego mistyczną, duchową, mityczną obecność w życiu Kościoła.

"Mówiło się bowiem wtedy, że Jezus, który był postacią historyczną jeżeli był, to jako taki nie zachował się w pamięci pokoleń.

Została stworzona jakby nowa osobowość, mianowicie Chrystus, który był przepowiadany przez Apostołów, nade wszystko, z takim entuzjazmem i skutecznością przez Pawła Apostoła. A w takim razie trzeba pytać czy to, co przechowała i przechowuje tradycja Kościoła, zwłaszcza ta z czasów apostolskich, jest godne wiary" – tłumaczy biskup Szlaga streszczeniu wykładu przekazanym PAP przez organizatorów spotkań.

Jak dodaje, sam Apostoł Paweł wyznaje, że "my już nie znamy Chrystusa według ciała, czyli tego historycznego. Znamy Go wyłącznie jako tego, który utożsamia się z Kościołem".

"Paweł przeżył to osobiście w swoim nawróceniu pod Damaszkiem. A więc, po pierwsze problem tak sformułowany zwraca uwagę na to, że Jezus historyczny () jest osobą która w jakiś sposób jest wpisana w historię trudno dostępną. Nikt bowiem nie napisał życiorysu Chrystusa, bo to nie było potrzebne, natomiast napisano o Chrystusie jedynie to, co zapamiętała tradycja. Pytamy, czy zapisano także Jego osobowość historyczną?" – zastanawia się ks. prof. Szlaga.

Współcześnie tak sformułowany kierunek badań chrystologicznych jest w dalszym ciągu pielęgnowany, ale – jak zaznacza ks. biskup – bez takiego dyletanckiego traktowania sprawy, jak stało się to na początku historii racjonalizmu teologicznego. {mospagebreak}We współczesnej teologii Jezus historyczny jest już ukazywany w perspektywie zmartwychwstania. To różnicuje sposób widzenia Jezusa historycznego – Jezus z Nazaretu i Chrystus uwielbiony.

"Posługiwanie się tymi dwoma imionami ma pokazać cezurę, która się dokonała wtedy, kiedy Jezus umarł i zmartwychwstał już jako Chrystus uwielbiony. A więc współcześnie nawiązując i do tego tematu i problemu, teologia pokazuje, że rzeczywiście Chrystus uwielbiony, Chrystus przepowiadany, Chrystus wiary czy Chrystus kerygmatu to jest osobowość ubogacona wiarą Kościoła" – wyjaśnia biskup.

Ksiądz biskup Jan Bernard Szlaga jest profesorem biblistyki. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, potem sprawował obowiązki prorektora tej uczelni. Był wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownym w Lublinie. Obecnie jest profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie oraz Uniwersytetu Gdańskiego – na Wydziale Filologiczno-Historycznym.

Sprawował funkcję Biskupa Pomocniczego Diecezji Chełmińskiej, od 1992 r. jest Biskupem Pelplińskim. Od 1996 roku pełni również funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, jest członkiem Rady do spraw Ekumenizmu oraz członkiem Dialogu pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski, a Polską Radą Ekumeniczną. Napisał ponad 350 publikacji, książek, zbiorowych prac książkowych, recenzji, wywiadów, artykułów, felietonów i opracowań encyklopedycznych.

"Letnie Spotkania z Nauką" są organizowane w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki przez Instytut Budownictwa Wodnego (IBW) PAN w Gdańsku i Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. Spotkania zaplanowano od 3 lipca do 21 sierpnia w każdą sobotę o godzinie 20.00 w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie. Wstęp wolny.

/PAP – Nauka w Polsce

Zaloguj się Logowanie

Komentuj