Lepsze wykorzystanie środków na oświatę i mniejsze obciążenie pracą dla jednostek samorządu terytorialnego – tak ma być po wdrożeniu nowych regulacji o Systemie Informacji Oświatowej.
Rząd zajął się projektem nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. SIO po zmianach ma być bardziej przydatny w pracy dyrektorów szkół i samorządów. Wprowadzone nowelizacją zmiany mają m.in. umożliwić precyzyjne wyliczanie subwencji oświatowej i pomóc w egzekwowaniu obowiązku szkolnego.
Resort edukacji liczy, że nowe zasady działania i nowa organizacja SIO spowodują efektywniejsze wykorzystywanie środków publicznych przeznaczonych na finansowanie działań oświatowych, w szczególności na wyeliminowanie nieprawidłowości w finansowaniu szkolnictwa niepublicznego.
Nowelizacja oznaczać będzie odstąpienie od zasady gromadzenia w SIO danych zbiorczych (opisujących działalność szkół i placówek) na rzecz gromadzenia danych jednostkowych (o uczniach i nauczycielach). Dzięki temu subwencja oświatowa ma trafiać do właściwej jst w precyzyjnie ustalonej wysokości.
Dane z lokalnych baz danych SIO, prowadzonych za pomocą oprogramowania zgodnego z wymaganiami określonymi przez ministra edukacji, będą przy pomocy bezpiecznego kanału komunikacyjnego przysyłane bezpośrednio do bazy danych SIO. Taka zmiana sposobu zbierania danych ma zmniejszyć obciążenia biurokratyczne związane z funkcjonowaniem obecnego SIO i obniżyć nakład pracy ze strony jednostek samorządu terytorialnego. Samorządy, jako organy prowadzące szkoły, nie będą miały już obowiązku „ręcznego” scalania danych.
Dzięki nowemu SIO samorządy będą mogły pozyskiwać dane na potrzeby rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, dane o kontynuowaniu nauki przez ucznia w szkole wyższej, czy informacje o uczniach objętych pomocą społeczną. System pozwoli również na bieżące monitorowanie realizacji osiągania średnich wynagrodzeń nauczycieli w samorządach.
Dla pracowników, którzy będą odpowiedzialni za przekazywanie danych do bazy SIO resort edukacji przewiduje szkolenia w formie e-learningu i akcji promocyjnych.
Zaloguj się Logowanie