Co najmniej 30 tysięcy złotych na doposażenie bazy dydaktycznej oraz na organizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych będą mogły pozyskać samorządy ze środków unijnych dla każdej swojej szkoły podstawowej. W tym roku projekt ruszy w dziewięciu województwach.
Chodzi o projekt „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III", realizowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ma on zapewnić każdemu uczniowi z klas I – III szkoły podstawowej bogatą ofertę zajęć dodatkowych zgodną z jego indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi.
Zdaniem MEN, dzięki projektowi w szkole będzie więcej aktywizujących metod nauczania, lepsza będzie również jakość wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.
Samorządy wojewódzkie na przygotowanie wszystkich szkół podstawowych, między innymi do przyjęcia dzieci sześcioletnich, w latach 2010-2013 otrzymają w sumie 150 milionów euro, czyli około 624 miliony zł. Każda szkoła ma otrzymać nie mniej niż 30 tysięcy złotych.
- Wielkość kwot przyznawanych poszczególnym szkołom będą określać urzędy marszałkowskie po oszacowaniu realnych potrzeb w swoim województwie. Oznacza to, że niektóre szkoły, decyzją samorządów, otrzymają więcej niż 30 tysięcy złotych – poinformował resort edukacji, który wspólnie z resortem rozwoju regionalnego i Komisją Europejską zakończył prace nad przygotowaniem projektu.
MEN przeznaczyło, poza projektem, pięć i pół miliona złotych na sfinansowanie w urzędach marszałkowskich dodatkowych etatów związanych z obsługą projektu.
O fundusze organy prowadzące szkoły będą mogły aplikować do urzędów marszałkowskich lub wojewódzkich urzędów pracy. W tym roku projekt będzie realizowany w dziewięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. {mospagebreak}- Decyzje o rozpoczęciu wdrażania projektu w każdym województwie podejmują poszczególne urzędy marszałkowskie. Termin wdrożenia projektu w pozostałych województwach zostanie ustalony przez marszałków poszczególnych samorządów – podkreśliło MEN w komunikacie.
Szkoły, które chcą przystąpić do projektu, będą musiały spełnić standardy pracy zgodne z nową postawią programową: powołać zespół nauczycieli odpowiedzialnych za indywidualizację nauczania, określić potrzeby uczniów i opracować program zajęć.
Fundusze mogą być przeznaczone na organizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, m.in. dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu oraz dla dzieci z trudnościami w uczeniu się matematyki. Ze środków projektu będzie można organizować dodatkowe zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy, socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem.
W projekcie przewidziano również środki na specjalistyczne zajęcia terapeutyczne np. hipoterapii, muzykoterapii, dogoterapii dla dzieci niepełnosprawnych oraz zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów uzdolnionych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych np. prowadzenie obserwacji przyrodniczych.
Dzięki środkom z projektu będzie można zakupić do szkół specjalistyczny sprzęt np. oprogramowanie, pakiety do diagnozowania i korygowania dysfunkcji i dysharmonii rozwojowych, takich jak wady wymowy, dysleksja, wady postawy, zaburzenia koordynacji ruchowej.
/amk/
/samorzad.pap.pl
Zaloguj się Logowanie