© still.pl
Waga w wózku magazynowym powinna być zalegalizowana. W innym wypadku może służyć jedynie szacowaniu wagi towaru. Nie może być wykorzystana jako podstawa rozliczeń z klientami. Legalizacja wagi przeprowadzana jest w Głównym Urzędzie Miar.
Jaka waga podlega legalizacji?
Od 1 maja 2004 roku legalizacji podlega każda nieautomatyczna waga, która jest stosowana w celu wskazania wagi przy paczkowaniu towarów, w obrocie handlowym lub jest podstawą obliczania wynagrodzeń, opłat targowych, podatków itp.
Oznaczenia zalegalizowanej wagi
Wózki paletowe, które mają wagę poddaną ocenie zgodności powinny mieć określone oznaczenia umieszczone na tabliczce znamionowej znajdującej się na mierniku wagowym. Wśród oznaczeń są: zielona, kwadratowa nalepka z literą „M”, znak CE oraz nalepka z dwiema ostatnimi cyframi roku i numerem jednostki, która przeprowadziła legalizację. Oznaczenia powinny być zawsze czytelne. Nie należy ich usuwać. Pojazd taki powinien mieć także deklarację zgodności z dyrektywą 2009/23/WE bądź z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 grudnia 2003 roku, w sprawie zasadniczych wymagań dla wag nieautomatycznych (Dz. U. Z 2004 r. Nr 4, poz. 23).
Termin ważności legalizacji
Pierwsza legalizacja wagi ważna jest przez trzy lata. Ponowna legalizacja wagi powinna być powtarzana co 25 miesięcy. Miejscem, w którym można dokonać legalizacji wagi jest Główny Urząd Miar.
Podstawowe parametry wózków z wagą
Zakres ważenia wagi będącej wyposażeniem paleciaka wynosi zwykle od 0 kg do 2200 kg. Temperatura pracy pojazdu wynosi od -10ºC do +40ºC. Panel sterujący wózka nie powinien być wystawiony na działanie promieni słonecznych, ponieważ może ulec uszkodzeniu. Paleciaki z wagą umożliwiają szybkie i dokładne ważenie ładunku. Niektóre modele są też wyposażone w drukarkę, ręczny hamulec lub złącze RS. Wózki ręczne z wagą charakteryzują się długim czasem pracy i mają możliwość tarowania.
Zaloguj się Logowanie