Kultura na kryzys

- Naszą odpowiedzią na kryzys w państwie są inwestycje w kulturze. Wszystkie decyzje dotyczące inwestycji zostały obłożone szczególną ochroną i priorytetem. W całym obszarze kultury szczególnie chronione są dzieci i procesy edukacyjne – podkreśla Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W środę, 4 lutego resort kultury rozstrzygnął pierwsze konkursy w ramach priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie z Unii Europejskiej otrzyma 28 projektów na sumę ponad 690 mln złotych.
 
- To odpowiedź kultury na kryzys ekonomiczny – mówił podczas konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
 
Projekty obok instytucji narodowych, szkół artystycznych, instytucji kościelnych składały również samorządy.
 
- Od czasu do czasu zdarzało się, że instytucja narodowa przegrała z samorządową –podkreślił Zdrojewski. Dodał, że w niektórych przypadkach instytucje samorządowe były bardzo wysoko notowane, także w punktach merytorycznych.
 
Dofinansowanie otrzymają m.in. Lublin na renowację klasztoru powizytkowskiego, Toruń na konserwację Toruńskiej Starówki, Warszawa na Muzeum Warszawskiej Pragi, Wałbrzych na rewitalizację i adaptację na cele kulturalne byłej kopalni. Na liście rezerwowej znalazły się inne projekty złożone przez samorządy m.in. Żegania, Zamościa, Białej Podlaskiej, gminy Kędzierzyn Koźle.
 
Na europejskie pieniądze na kulturę mogą liczyć także Sopot, Wrocław, Opole i Częstochowa za projekty złożone w działaniu „Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym”.
 
Minister Bogdan Zdrojewski zaznaczył, że wnioski były rewelacyjnie przygotowane, dzięki czemu sam konkurs miał nadzwyczajną jakość. Napłynęło 120 wniosków na kwotę prawie 4 mld zł.
 
– Konkurs pokazał jak ogromna jest sfera zaniedbań i potrzeb w dziedzinie kultury – podsumowała Monika Smoleń, podsekretarz stanu w MKiDN.
 
Wnioski napłynęły ze wszystkich województw. – To pokazuje, że mapa aktywności i potrzeb w dziedzinie kultury jest dostrzegana we wszystkich województwach – powiedziała Smoleń. Najwięcej wniosków złożono z województwa małopolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego.
 
Wszystkie rekomendowane projekty mają ruszyć jeszcze w tym roku. Umowy będą podpisywane już w marcu.
 
W dyspozycji ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego jest 490 mln euro środków z funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. O dofinansowanie można się ubiegać w trzech obszarach: ochrona dziedzictwa kulturowego, rozwój i poprawa infrastruktury kultury i rozwój infrastruktury szkół i uczelni artystycznych.
 
Minister Zdrojewski powiedział, że jego ambicją jest, aby kultura była liderem absorpcji środków europejskich. – Składam zobowiązanie, że wydamy środki europejskie do 2011 r. włącznie – zapowiedział.
 
Listy rankingowe wszystkich wniosków dostępne są na stronie internetowej MKiDN. (PAP/amk/)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj