Księgowy – praca wymagająca ciągłej nauki
Każdy z nas na początku drogi swojej kariery pragnie rozwijać się we właściwym kierunku. Interesują nas stanowiska, które zagwarantują nam duże zyski i stabilność finansową. Takie korzyści zapewnią nam stanowiska w branży medycznej, prawniczej czy finansowej. Wiadomo jednak, że posady tego typu wymagają od nas, byśmy przez cały czas rozwijali swoje umiejętności i poszerzali wiedzę. Będąc księgowym, musimy cały czas być na bieżąco i znać wszystkie, wchodzące w życie przepisy. Tylko wtedy będziemy postrzegani jako profesjonaliści i bez problemu utrzymamy się na sowim stanowisku.
Stanowisko księgowego
Księgowy to jeden z zawodów, który zdecydowanie jest warty poświęcenia dużej ilości czasu na naukę. Zwróćmy uwagę, że mimo nieustannie zmieniających się trendów i zapotrzebowań konsumentów, rynek stale się rozwija i wciąż powstają nowe działalności gospodarcze. Bez względu na to, jakie produktu bądź usługi sprzedają przedsiębiorcy, ich firmy potrzebują księgowego, który będzie sprawował kontrolę nad rozliczeniami i budżetem. Właściciele firm muszą bowiem odprowadzać do Urzędu Skarbowego podatek od uzyskanego dochodu. Jego wartość to suma przychodów firmy pomniejszona o koszta, potrzebne do ich uzyskania. Wysokość podatku oblicza się według wielkości narzuconych przez Ministra Finansów. W kompetencji księgowego leży obliczanie wysokości podatków, znajomość ustawy o rachunkowości oraz znajomość prawa podatkowego. Częstym wymogiem jest również znajomość międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej.
Podstawowe cechy księgowego
Kształtując się w kierunku branży finansowej, stajemy się kolejno młodszym księgowym, samodzielnym księgowym, głównym księgowym i wreszcie dyrektorem finansowym. Praca księgowego wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy i doświadczenia. Kandydaci muszą charakteryzować się nie tylko umysłem ścisłym,, ale także zdolnościami analitycznymi, umiejętnością pracy w zespole, odpornością na stres, umiejętnością pracy pod presją czasu, dokładnością, precyzją, a także skrupulatnością.
Edukacja w księgowości
Osoby z wykształceniem wyższym lub średnim, które odbyły dwu lub trzyletnie praktyki w księgowości czy te, które uzyskały wynik pozytywny na egzaminie sprawdzającym kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy, uzyskuję certyfikat księgowego. Uprawnia on do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Warto jest również zdecydować się na kurs księgowości. Niestacjonarny system nauki praktykowany w szkole Go Work, pozwala pogodzić edukację z innymi, codziennymi obowiązkami. Po zakończeniu kursu, otrzymujemy tytuł księgowego, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możemy znaleźć pracę. Dobry księgowy powinien opanować wiedzę z zakresu podstaw ekonomii, zasad rachunkowości, elementów prawa oraz finansów. Najbardziej owocne będą te kursy, które zamiast ograniczać się do suchej teorii, umożliwiają rozwinięcie praktycznych umiejętności. Praca w opisywanym zawodzie często opiera się bowiem na intuicji i zdolności samodzielnej oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa na podstawie posiadanych danych.
Ciągła nauka umożliwia rozwój kariery. Nie dotyczy to jedynie ambitnych osób, ale wszystkich tych, które podjęły się stanowisk, wymagających ciągłego pogłębiania wiedzy.
Zaloguj się Logowanie