Kredyty na wznowienie produkcji j z tytułu wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może udzielać pomocy finansowej na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zwane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.


Uruchomienie linii kredytowej następuje za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyrażoną na wniosek właściwego wojewody ze względu na miejsce wystąpienia szkody, zgłoszony w okresie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Wniosek wojewody zgłaszany jest pod warunkiem oszacowania strat przez Komisję powołaną przez wojewodę w terminie 2 miesięcy od stwierdzenia skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. W danym roku banki mogą udzielać kredytów w terminach:

- do 31 grudnia tego samego roku – w przypadku zgód na uruchomienie linii kredytowych wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w okresie od 1 stycznia do 31 maja,
- do 30 czerwca następnego roku – w przypadku zgód na uruchomienie linii kredytowych wydanych przez Ministra
Rolnictwa i Rozwoju Wsi w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia.

Kwota inwestycyjnego kredytu na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej z tytułu wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych nie może przekroczyć wartości odtworzeniowej środków trwałych oszacowanej przez komisję powołaną przez wojewodę, nie więcej niż 4 mln zł dla gospodarstw rolnych lub 8 mln zł dla działów specjalnych produkcji rolnej.

Kwota obrotowego kredytu na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej z tytułu wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych nie może przekroczyć kosztów (nakładów) niezbędnych na wznowienie produkcji oraz wielkości szkód w uprawach rolnych lub zwierzętach gospodarskich, oszacowanych przez Komisję powołaną przez wojewodę, tj. nie może przekroczyć kwoty obniżenia dochodu. {mospagebreak}
Od kredytobiorcy nie wymaga się wniesienia udziału własnego, co oznacza, że 100% nakładów może być finansowanych kredytem. Kredytobiorca jest zobowiązany do udokumentowania co najmniej 50% poniesionych wydatków z kredytu w terminie 3 miesięcy od dnia pobrania środków finansowych z rachunku kredytowego na zakupy dokonane po dniu wystąpienia szkody. 

Kredyt może zostać udzielony na okres:

- 8 lat w przypadku nakładów inwestycyjnych (linia nKL01), z wyjątkiem kredytu przeznaczonego na zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego na odtworzenie sadu, którego maksymalny okres spłaty wynosi 5 lat,
- 4 lat w przypadku nakładów na zakup rzeczowych środków przeznaczonych na wznowienie produkcji rolnej (linia nKL02).

Istnieje możliwość zastosowania dwuletniej karencji w spłacie kredytu. Oprocentowanie kredytów klęskowych nie może być wyższe niż 1,5 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez NBP i nie mniej niż 2%.

O powyższe kredyty mogą ubiegać się osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Procedura ubiegania się o kredyt obejmuje:

1) pobranie przez poszkodowanego producenta rolnego z banku formularza wniosku o kredyt,

2) uzyskanie opinii wojewody dotyczącej w szczególności zakresu i wysokości doznanych szkód, których oszacowania dokonała komisja powołana przez wojewodę,

3) złożenie wniosku o kredyt w banku wraz z kompletem wymaganych dokumentów.

/Ministerstwo Rolnictwa

Zaloguj się Logowanie

Komentuj