Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) opowiada się za jak najszybszym przystąpieniem Polski do strefy euro. Ich zdaniem, ułatwi to prowadzenie działalności gospodarczej i wpłynie na rozwój przedsiębiorczości.
„Niepokojące jest to, że Ministerstwo Finansów nadal nie podaje konkretnej daty wejścia Polski do strefy euro. Nie jest więc wykluczone, że euro wprowadzimy po 2012 roku” – podkreśla w komunikacie KPP.
W opinii organizacji przedsiębiorców, wejście Polski do strefy euro oznacza likwidację ryzyka kursowego.
„Obecnie jest ono dla firm zagrożeniem; stwarza trudne do przewidzenia wahania wysokości przychodów i należności. Dotyka to szczególnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność międzynarodową, pożyczające pieniądze za granicą oraz dokonujące tam transakcji kapitałowych” – uważa KPP.
Zdaniem przedsiębiorców, przyjęcie przez Polskę euro, mogłoby zwiększyć „trafność decyzji inwestycyjnych oraz efektywną alokację kapitału”.
„Przystąpienie Polski do unii walutowej oznacza także eliminację kosztów transakcyjnych: bezpośrednich – marży pomiędzy kursem kupna i sprzedaży walut, opłat towarzyszących tym operacjom i kosztów zabezpieczania – oraz administracyjnych, ponoszonych w wyniku zaangażowania środków w działalność związaną z prowadzeniem operacji walutowych” – wyjaśnia KPP.
Według Konfederacji, spełnienie przez Polskę kryteriów konwergencji poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. ze względu na konieczność utrzymania niskiej stopy inflacji.
„Spełnienie warunków związanych z deficytem budżetowym oraz długiem publicznym wymusi wreszcie przeprowadzenie reformy finansów publicznych” – czytamy w komunikacie.
Przed zmianą lokalnej waluty na euro państwo musi spełnić kryteria z Maastricht, m.in. inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt. proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa; deficyt sektora finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB.
„Po przyjęciu euro polski rynek stanie się bardziej otwarty i atrakcyjny dla przedsiębiorstw z obszaru unii walutowej. A to oznacza wzrost konkurencyjności” – uważa KPP.
Konfederacja Pracodawców Polskich powstała w 1989 roku. Reprezentuje ponad 6 tys. firm, zatrudniających ponad 2 mln pracowników.
Zaloguj się Logowanie