Naukowcy z Drezna opracowali sposób, w którym tytanowa pianka może zastępować i wzmacniać zniszczoną tkankę kostną.
Implanty zastępujące kości zwykle są wykonywane z litego metalu – najczęściej tytanu. Są dobrze tolerowane, ale znacznie sztywniejsze od kości. Zdarza się więc, że przenoszą większą część obciążenia, a kość stopniowo zanika, co może prowadzić do obluzowania implantu.
Peter Quadbeck wraz z kolegami z Fraunhofer Institut w Dreźnie opracował tytanowy materiał o gąbczastej strukturze, zainspirowanej przez równie gąbczastą strukturę kości. Porowaty implant jest elastyczniejszy niż lity, dzięki czemu bardziej przypomina kość. Ponadto łatwiej integruje się z tkanką kostną, która wrasta w puste przestrzenie implantu.
By uzyskać gąbczasty tytan specjaliści nasycili poliuretanową piankę roztworem zawierającym tytanowy proszek i czynniki wiążące. Gdy proszek przylgnął do pianki, piankę i czynnik wiążący odparowano. Powstałą tytanową gąbka, utwardzona następnie za pomocą obróbki cieplnej.
Jeśli materiał zostanie dopuszczony do stosowania u ludzi, będzie mógł służyć na przykład do wypełniania luk pomiędzy odłamkami połamanych kości.
Zaloguj się Logowanie