W rezultacie przewidywanego rozpowszechnienia technologii przetwarzania w chmurze (cloud computing) w wielu branżach głównych gospodarek europejskich istnieje możliwość wygenerowania dodatkowych 763 mld EUR do roku 2015, a także stworzenia wielu milionów nowych miejsc pracy.
Na usługach tego typu najbardziej skorzysta sektor dystrybucji, handlu detalicznego i hotelarski — przewiduje się, że korzyści osiągną poziom ponad 233 mld EUR.
Instytut Centre for Economics and Business Research (Cebr) zaprezentował nowe wyniki badań drugiej części raportu firmy EMC zatytułowanego Korzyści płynące z usług przetwarzania w chmurze w 2011 r. (2011 Cloud Dividend). Raport koncentruje się na kluczowych sektorach gospodarki Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Przetwarzanie w chmurze umożliwia udostępnianie przedsiębiorstwom informacji i technologii w sposób bezpieczny i skalowalny. Rozwiązanie jest dostępne jako usługa, z której firmy korzystają, kiedy jest to potrzebne. Taki model dostępu do systemów informatycznych i informacji przyspiesza wprowadzanie nowych produktów, pozwala uniknąć tradycyjnych progów wejściowych i umożliwia wykorzystanie nowych okazji pojawiających się na rynku. Badanie koncentruje się na trzech najbardziej popularnych obecnie modelach przetwarzania w chmurze: chmurze publicznej (kontrolowanej przez dostawcę); chmurze prywatnej (kontrolowanej wewnętrznie przez dział informatyczny przedsiębiorstwa) oraz chmurze hybrydowej (połączeniu obu typów architektur).
Dzięki połączeniu możliwości szybszego rozpoczęcia działalności, rozwoju działalności oraz ograniczenia kosztów, w branży dystrybucji, handlu detalicznego i hotelarskiej będzie możliwe uzyskanie 233 mld EUR— co stanowi 31% łącznych korzyści ekonomicznych, które są przewidywane w tym regionie. 77% tej wartości zostanie uzyskane z prywatnych i hybrydowych rozwiązań typu cloud.
Branża dystrybucji, sprzedaży detalicznej i hotelarska miała największy udział w korzyściach ekonomicznych we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Natomiast w Niemczech najsilniejszy był sektor usług bankowych, finansowych i biznesowych. Wydatki kapitałowe na rozwiązania informatyczne w tych branżach ograniczono o 18,1 mld EUR.
Według najnowszego badania, większość nowych miejsc pracy zostanie utworzonych w rezultacie przyjęcia technologii przetwarzania w chmurze w sektorze rządowym, szkolnictwie i służbie zdrowia. Przewiduje się, że powstanie tam ponad 800 000 nowych miejsc pracy. Badanie pokazuje, że we wszystkich pięciu gospodarkach łączna liczba nowych miejsc pracy może wzrosnąć nawet do 2,4 mln w 2015 roku.
Adam Thilthorpe, dyrektor z Brytyjskiego Towarzystwa Informatycznego mówi: „Nowoczesne technologie wprowadzają zmiany w prywatnych firmach, usługach realizowanych przez sektor publiczny i w życiu społecznym. Zastosowanie rozwiązań IT zapewnia wzrost dochodów i poziomu zatrudnienia. Krytyczną rolę w tym procesie zmian odgrywa przetwarzanie w chmurze (cloud computing). Wpływ nowoczesnych technologii nie ogranicza się jedynie do przodujących w tej dziedzinie nowych firm, ale dotyczy także modeli zarządzania stosowanych w tradycyjnych organizacjach. Specjaliści w dziedzinie IT powinni nie tylko umieć funkcjonować w środowisku takich tradycyjnych firm, ale także odpowiednio wykorzystać swoją wiedzę i zastosować nowoczesne rozwiązania dopasowując je do potrzeb danej instytucji”.
Oliver Hogan, ekonomista zarządzający z instytutu Cebr, , mówi: „Nasze badanie dotyczące wpływu przetwarzania w chmurze ujawniło istotne korzyści ekonomiczne związane z przewidywanym wprowadzeniem tej technologii w wielu sektorach gospodarki. ‘Dystrybucja, sprzedaż detaliczna i hotelarstwo’ potencjalnie uzyska najwyższy zwrot z wdrożenia chmury obliczeniowej, pomimo zmniejszonej siły nabywczej i konieczności obniżania cen produktów.
‘Bankowość oraz usługi finansowe i biznesowe’ to także jeden z najsilniejszych sektorów pod względem osiąganych korzyści. Jednakże niższy współczynnik względny wydatków kapitałowych na IT do kosztów pracy w tych branżach oznacza, że ich udział w łącznych korzyściach w regionie EMEA nie jest proporcjonalny do udziału w PKB. Jednym z kluczowych czynników stymulujących pobudzenie gospodarki będzie tworzenie nowych miejsc pracy. Co ciekawe, sektor publiczny powinien zyskać ich najwięcej. Przewiduje się, że w wyniku rozpowszechnienia usług przetwarzania w chmurze zostanie tam utworzonych nawet 800 000 nowych miejsc pracy”.
Sandra Hamilton, wiceprezes działu EMC Consulting w regionie EMEA, dodaje: „Wdrożenie technologii i usług przetwarzania w chmurze w regionie EMEA zapewni prężność działania, której potrzebują przedsiębiorstwa, aby przetrwać i rozwijać się w obecnych warunkach ekonomicznych. Hybrydowy model rozwiązań typu cloud — dynamiczne połączenie zasobów wewnętrznych i zewnętrznych, w której prywatne usługi przetwarzania w chmurze stanowią bramę dla publicznych usług cloud i mechanizm je kontrolujący — zapewnia przedsiębiorstwom największy stopień elastyczności. Jednakże istotnym elementem, który umożliwi przedsiębiorstwom uzyskanie przewagi nad konkurencją dzięki zastosowaniu środowiska typu cloud, jest wirtualizacja aplikacji o znaczeniu krytycznym, które przynoszą dochód. Będzie to klucz do uzyskania pełnych korzyści płynących z usług przetwarzania w chmurze oraz wykorzystania możliwości rozwoju i wyższej wydajności. Zgodnie z raportem, elementy te mogą prowadzić do znacznego zwiększenia liczby miejsc pracy w całym regionie EMEA”.
Dystrybucja, handel detaliczny i hotelarstwo
Ten sektor będzie mieć największy udział w korzyściach płynących z usług przetwarzania w chmurze — 31% łącznych korzyści ekonomicznych uzyskanych w całym regionie. Będzie to możliwe pomimo tego, że branże te zajmują dopiero trzecie lub czwarte miejsce pod względem udziału w PKB w pięciu omawianych krajach. Taki wynik oznacza, że sektory te mogą oczekiwać nieproporcjonalnie dużego zwrotu w stosunku do ich znaczenia w poszczególnych gospodarkach (największy udział tych branż w PKB odnotowano w Hiszpanii – około 17%).
Strony: 1 2
mar.jan
9 maja 2012 at 10:47
Dziwne to wieści i ciekawe.
Jak to może byc, że cała gospodarka zarobi na chmurach setki miliardów euro i jeszce powstana „miliony” miejsc pracy.
Czy to znaczy, że te miliony beda w obsłudze chmur?
Czy gospodarka „zarobi” czy „zaoszczędzi”.
Wprowadzenie chmur ma zmniejszyć wydatki na infrastrukturę i zarzadzanie systemami informatycznymi. Zatem stracą pracę firmowi informatycy. Chmury juz mają swoja obsługę, która nie bedzie przyrastac tak szybko jak sprzet…
Jednym słowem: ktos puszcza bajki jedynie w tym celu aby wywołac u potencjalnych klientów wrażenie, że cała ta chmura to supersprawa z punktu widzenia ekonomii. Może to i deobre, ale po co wypuszczac az taka chmure propagandy, która jakos sie nie trzyma kupy w sensie logicznym? Wysyłając dane do chmury raczej zwiekszamy ryzyko ich utraty (udostepnienia innym) i tracimy nad tymi danymi kontrolę.
A co to oznacza, że usługi w chmurze wykupujemy tylko na pewwin okres, kiedy sa potrzebne. OK. Okres sie skończył? Co sie stanie z danymi, które zostały wprowadzone „w chmurę” Chmura o nich natychmiast zapomni, czy bedzie czekac na nasz powrót?
To wszystko sa sprawy zupełnie tajemnicze i zamiast to wyjasniac, autor wypisuje mnóstwo danych wziętych z sufitu, żeby przekonac do czegoś niewiedzacych.
Mnie to nie przekonuje. A jestem z branży informatycznej od wielu lat…
mar.jan
9 maja 2012 at 10:54
Właściwie to wszystko staje się jasne po zrozumieniu zdania „większość nowych miejsc pracy zostanie utworzonych w rezultacie przyjęcia technologii przetwarzania w chmurze w sektorze rządowym, szkolnictwie i służbie zdrowia. Przewiduje się, że powstanie tam ponad 800 000 nowych miejsc pracy.”
Otóz to: przysot miejsc pracy nastapi w BIUROKRACJI RZĄDOWEJ. A powodem tego wzrostuma być własnie wprowadzanie chmur…
Jeśli chmury maja zwiększac rozrost biurokracji, to ja bardzo dziękuję. To nie jest wzrost gospodarki, tylko wzrost KOSZTÓW administracji państwowej.
I to utwierdza mnie w przekonaniu, że cały ten artykuł to czysta propaganda. Tylko do kogo wlaściwie ona jest skierowana? Chyba nie do specjalistów z branży?