Konik morski zrewolucjonizuje robotykę?

Bionika, jako interdyscyplinarna nauka badająca możliwości adaptacji budowy lub działania organizmów żywych w urządzeniach technicznych zyskuje na coraz większej popularności. Tak oto, budowa pancerza konika morskiego może mieć zastosowane w dziedzinie robotyki, tj. udoskonalenia funkcjonowania ruchomych ramion robotów używanych do podwodnych eksploracji oraz unieszkodliwiania bomb.

Choć konik morski nie jest jedynym opancerzonym stworzeniem na Ziemi, to prawdopodobnie posiada on najbardziej elastyczny pancerz, dodatkowo małpopodobny i czepny ogon pozwala mu przytrzymać się korali i wodorostów. Naukowcy zastanawiali się, czy pancerz zapewnia odpowiednią ochronę przed zgnieceniem, które jest ulubionym sposobem ataku wykorzystywanym przez naturalnych wrogów koników morskich, do których należą kraby i żółwie. W rezultacie badacze z Jacobs School of Engineering, University of California w San Diego odkryli, że przez kompresję swego ogona koniki morskie mogą zmniejszyć o ponad połowę  długość ciała w stosunku do pierwotnego rozmiaru, bez trwałego uszczerbku dla organizmu. A tak by się stało, gdyby ogon został skompresowany o ponad 60 procent, wówczas kręgosłup zostałby trwale uszkodzony.

Ogon konika morskiego zbudowany jest z 36 segmentów, które są coraz mniejsze w kierunku końca ogona. Każdy segment ma kształt podobny do kwadratu i składa się z czterech płyt w kształcie litery L, które mogą poruszać się niezależnie od siebie. Są one połączone z kręgosłupem za pomocą tkankek. Jest to struktura, która zapewnia niebywałą elastyczność ogona.


© Jacobs School of Engineering, University of California

Badacze za pomocą drukarki 3D odwzorowali struktury płyt, ich ułożenie i ruch. Dzięki czemu zbudują ramię robota, które syntetyzuje twarde i miękkie materiały nie faworyzując jednego rodzaju materiału, jak to ma miejsce aktualnie w większości realizowanych projektów w robotyce. W efekcie nowo utworzone ramię robota zbudowane na wzór ogona konika morskiego będzie w stanie chwycić i unieść obiekty o różnej wielkości niczym elektroniczna macka. Takie ramię robota będzie mogło mieć zastosowanie w medycynie, w eksploracji wód, czy rozbrajaniu bomb.

© Jacobs School of Engineering, University of California

Koniki morskie są wyjątkowe nie tylko ze względu na czepny i chwytny ogon jak u małpy, ale i inne cechy: kształt głowy przypominający koński łeb, długi i rurkowaty pyszczek jak u mrówkojada, torbę lęgową do inkubacji jak u kangura, kamuflaż polegający na zmianie koloru, kształtu swoich narośli i wypustek skóry; i oczy, które poruszają się niezależnie od siebie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj