Komu ratunkowe pożyczki

Za niespełna 2 tygodnie dowiemy się, które samorządy dostaną specjalne pożyczki z tzw. „funduszu wrakowego”. 23 lutego Zarząd NFOŚiGW zdecyduje o przyznaniu preferencyjnych kredytów na ratowanie zagrożonych projektów unijnych. Do rozdysponowania jest kwota 600 mln zł.

O preferencyjną pożyczkę wnioskowało 17 beneficjentów (samorządów i spółek komunalnych) mających poważne kłopoty z dokończeniem inwestycji realizowanych w ramach Funduszu Spójności. Chodzi głównie o przedsięwzięcia, których koszty drastycznie wzrosły na skutek niekorzystnych wahań kursu euro.
 
Największe szanse na pożyczkę ma 9 wnioskodawców, których projekty uzyskały pozytywną opinię podczas oceny merytorycznej (ZWiK Pabianice, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o., PWiK Starachowice, PWiK SP z o.o. Olsztyn, KSWiK – Karkonosze, gmina Ruda Śląska, WiK – Zgierz, MPWiK w Piekarach Śląskich, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o.). Dodatkowo 1 wniosek, złożony przez miasto Otwock pozostaje w trakcie rozpatrywania.
 
Środki na tanie kredyty pochodzą z „funduszu wrakowego”, na którym gromadzone są pieniądze pochodzące z opłaty pobieranej przy sprowadzaniu pojazdów do Polski. Opłata wynosi 500 zł.
 
Warunki, na jakich NFOŚiGW udzieli kredytów ratunkowych są wyjątkowo atrakcyjne: oprocentowanie jest stałe i wynosi zaledwie 1 proc., a maksymalny okres kredytowania to 25 lat.
 
Warunkiem uzyskania kredytu z "funduszu wrakowego" było spełnienie 4 kryteriów:
- 25 proc. przekroczenie kosztów całkowitych przedsięwzięcia,
- brak zdolności kredytowej, tzn. (brak zdolności do obsługi pożyczki inwestycyjnej w NFOŚiGW, udzielonej na standardowych warunkach),
- osiągnięcie efektu rzeczowo-ekologicznego do 2010 roku,
- osiągnięcie zamierzonego efektu ekologicznego. (PAP/mp/)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj