Komputer wrogiem naszych oczu

U prawie 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, występują problemy z oczami. –Powstało nawet pojęcie, określające takie objawy. Do Computer Vision Syndrom (CVS), należą m.in. podwójne widzenie czy zespół suchego oka– mówi dr Iwona Filipecka.

Najczęstsze dolegliwości okulistyczne, wywołane przez monitor komputera to ból oczu. Zgłasza go aż 41 proc. pacjentów. Na suchości i pieczenie skarży się 37 proc. pacjentów. 37 proc. osób z CVS dokucza również zaburzenie widzenia, które zwykle określane jest przez pacjentów jako niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie. Do innych zgłaszanych objawów należą zmęczenie oczu, podrażnienie i zaczerwienienie.

Przed komputerem trzeba mrugać

Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka. Jedną z przyczyn powstawania tych objawów jest znaczne zmniejszenie częstotliwości mrugania. Prawidłowo mrugamy około 20 razy na minutę. –Taka częstość mrugania zapewnia równomierne rozprowadzenie łez po powierzchni oka i jego prawidłowe nawilżenie. W trakcie pracy przy komputerze mrugamy 2-3 razy rzadziej– mówi dr Iwona Filipecka z kliniki Okulus, specjalizującej się w diagnostyce okulistycznej. –Powoduje to wysuszanie spojówki i rogówki, a w konsekwencji ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu–dodaje. Podobne objawy wywoływane są przez wpływy klimatyczne, suche powietrze, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach czy z klimatyzacją.

Komputer postarza wzrok

Osoby między 30 a 40 rokiem życia, stale pracując z komputerem narażone są na przedwczesną starczowzroczność. Powoduje ją m.in. zmniejszenie zakresu akomodacji, czyli odległości między najdalszym i najbliższym punktem, który widziany jest wyraźnie. Zwykle dotyka to osoby po czterdziestce.

Z kolei u dzieci i młodzieży często dochodzi do skurczu akomodacji, czyli trwałego napięcia mięśni rzęskowych i powstania krótkowzroczności akomodacyjnej. Takie osoby dobrze widzą na bliskie odległości, ale mają problemy z widzeniem na odległość. –Zwiększony wysiłek akomodacyjny nasila uczucie zmęczenia oczu i bóle głowy. Zwykle są to pierwsze objawy zgłaszane przez dzieci–mówi okulista dr Iwona Filipecka.

Podczas pracy z komputerem może występować również zjawisko tzw. podwójnego widzenia. Jest ono spowodowane osłabieniem odruchu zbieżnego ustawienia oczu przy patrzeniu z bliska, czyli tzw. konwergencji. W wyniku nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych powstają dwa obrazy, które nie ulegają w korze potylicznej połączeniu w jeden.

W różnych badaniach wykazano także obniżenie czucia kontrastu u pacjentów pracujących wiele godzin przy komputerze. –Może to powodować gorsze widzenie lub zaburzenia widzenia u osób prowadzących pojazdy mechaniczne, szczególnie w gorszych warunkach pogodowych i nocą–przestrzega Iwona Filipecka.

Długotrwała praca przy komputerze może stanowić również problem dla alergików. Monitor bardzo silnie przyciąga cząsteczki kurzu, a wraz z nimi bakterie, pyłki i roztocza. Są to bardzo silne alergeny i mogą powodować długotrwałe alergiczne zapalenie spojówek i powiek, których typowe objawy to stałe zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk tkanek.

Co możemy zrobić, by ulżyć naszym oczom?

-przeczyścić ekran monitora, przed każdym dniem pracy

-wymuszać dodatkowe mruganie

-co kilkanaście minut popatrzyć w dal, najlepiej na zieloną przestrzeń

-ustawić w swoim komputerze odpowiedni rozmiar czcionki, najlepiej 12 lub więcej

-jeśli stosujemy światło sztuczne należy pamiętać aby było równomiernie rozproszone w pomieszczeniu, nie powodujące olśnienia. Nie powinno być dużej różnicy w oświetleniu ekranu i pomieszczenia

-wilgotność i temperatura są istotnymi czynnikami wpływającymi na film łzowy. Prawidłowa wilgotność to 65 – 75% a temperatura 20 – 22 stopni

-zaopatrzyć się w „sztuczne łzy”

Zaloguj się Logowanie

Komentuj