Komisja Rynku Wewnętrznego PE obradowała w Krakowie

O przeszkodach i barierach w rozwoju unijnego rynku wewnętrznego rozmawiali w środę w Krakowie z małopolskimi przedsiębiorcami członkowie Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego.

Komisja odwiedziła Kraków w związku z rozpoczynającą się wkrótce polską prezydencją. W październiku odbędzie się w Krakowie Forum Rynku Wewnętrznego, w którym weźmie udział 700 uczestników z całej Unii Europejskiej.

„Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że mamy sporo do zrobienia w kwestii wspólnego rynku, ponieważ w Brukseli rynek wewnętrzny wydaje się kompletny, natomiast tu występują spore problemy praktyczne, które nadal należy rozwiązywać” – powiedział dziennikarzom po spotkaniu Wim van de Camp z Holandii. Jako przykład podał postulaty polskich przedsiębiorców dotyczące harmonizacji w systemach podatkowych, większej elastyczności prawa pracy, jasnego oddzielenia odpowiedzialności państwa, Unii i samorządów.

Z kolei europoseł Jurgen Creutzmann z Niemiec wskazał, że – jak się okazało – prawie we wszystkich państwach członkowskich UE występują te same bariery: podatkowe, technologiczne i biurokratyczne. „Musimy na szczeblu europejskim starać się unikać tych barier, a szczególnie biurokracji, ponieważ małe i średnie przedsiębiorstwa bardzo z tego powodu cierpią” – powiedział. Podkreślił „wielki potencjał wzrostowy małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, ponieważ w Polsce udział MŚP w tworzeniu PBK wynosi ok. 47 proc., natomiast przeciętna europejska to 58 proc.”.

Jak poinformowała Róża Thun, komisja znajduje się w trakcie prac nad tym, jak znosić bariery rynku wewnętrznego. „Osiągnięte już zostało bardzo dużo, ale jeszcze tych barier jest mnóstwo. Komisja Europejska wyliczyła, że gdyby te bariery zlikwidować, tzn. gdyby UE zaczęła funkcjonować jako wspólny rynek, to europejskie PBK podniosłoby się o 2 proc. To jest jeszcze ciągle niewykorzystany potencjał, który jest nam potrzeby, żebyśmy wyszli szybko z kłopotów finansowych. Stąd nasze spotkanie z przedsiębiorcami w Małopolsce jest ważne” – powiedziała europosłanka.

Zarówno Róża Thun, jak i Małgorzata Handzlik podkreślały konieczność aktywizacji przedsiębiorców i zachęcały do kontaktowania się w ich sprawach z europosłami. Gospodarzami spotkania byli prezesi Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, współpracujący ze sobą w ramach projektu Centrum Business in Małopolska. Zarząd województwa małopolskiego reprezentował Witold Latusek.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj