Komisarz Lewandowski o odnowie Europy

Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu, przedstawił w kancelarii Senatu program prac Komisji Europejskiej na rok 2012.

Komisarz Lewandowski przedstawił program prac Komisji na rok 2012 pt. „Odnowa Europy”. Dokument ten prezentuje plany KE w zakresie działalności legislacyjnej oraz pozalegislacyjnej w 2012 roku. Głównym celem prac Komisji jest sprostanie wyzwaniom stojącym przed Unią Europejską, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym. Proponowana w Komunikacie „Odnowa Europy” ma doprowadzić do zmiany sposobu, w jaki Europejczycy przeciwstawiają się obecnemu kryzysowi.

W swoim wystąpieniu komisarz Lewandowski podkreślił, że Europa znajduje się obecnie w trudnym okresie, kiedy pojawia się więcej pytań a mniej odpowiedzi na to jak dalej rozwijać wspólnotę. – W tej chwili spada na nas wielka odpowiedzialność współtworzenia UE i wpłynięcia na jej dalsze losy – mówił komisarz Lewandowski.

Komisarz odniósł się również do szczytu i związanych z nim negocjacji Paktu Fiskalnego. – W poniedziałek doszło do próby podziału Europy. To zagrożenie zostało tylko częściowo zażegnane – mówił. Dodał również, że konieczny będzie duży nakład pracy, aby ostatnie ustalenia nie rozwinęły się w kierunku negatywnym dla integracji europejskiej. Komisarz podkreślił, że w nowym Pakcie Komisja Europejska nie jest inicjatorem, a raczej pełni rolę nadzorcy i ‚policjanta’, dlatego zasadą Komisji powinno być ubieganie się przy każdej okazji o podejmowanie decyzji metodą wspólnotową.

- Komisja Europejska była stróżem dyscypliny budżetowej, ale pod wpływem wydarzeń na początku 2012 roku akcent przesuwa się na ożywianie gospodarki i szukanie miejsc pracy. W związku z tym, w swoim programie prac Komisja powinna odwoływać się do metody wspólnotowej, zwalczać bariery wolnego rynku, promować handel oraz wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa. Musimy budować wspólnotę, wbrew obecnej tendencji – i taka właśnie będzie dynamika prac Komisji Europejskiej w 2012 roku – mówił Janusz Lewandowski.

Komisarz wspominał również o wyzwaniach, które czekają Unię w tym roku, wymieniając między innymi ujawnienie się kosztów rozszerzenia w obecnej perspektywie budżetowej, reformy wspólnej polityki rolnej i polityki spójności z przesunięciem środków na rzecz biedniejszych państw członkowskich oraz o wprowadzeniu podatku od transakcji finansowych. – To co jest teraz potrzebne to możliwość przewidywalności budżetowej w perspektywie roku 2020 – mówił komisarz.

Wystąpienie komisarza Lewandowskiego wywołało wiele pytań wśród senatorów. Większość z nich pytała o konsekwencje związane z wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych, o stworzenie kilku odrębnych kręgów w UE za sprawą Paktu Fiskalnego oraz o konkretne projekty Komisji na wyjście z obecnego kryzysu.

Komisarz tłumaczył, że do tej pory metoda ‚uzdrowienia’ UE polegała na oszczędnościach i cięciach, ale widoczny jest protest przeciwko takim działaniom, co spowodowało zwrot Komisji Europejskiej w stronę wzrostu i ożywienia gospodarki. – Najlepszym czynnikiem ożywiania gospodarki jest dobre wykorzystanie funduszy strukturalnych – mówił komisarz, podkreślając, że część funduszy nie jest w pełni właściwie wydatkowanych. Zaznaczył również, że niektóre reformy strukturalne trzeba będzie ‚wymusić’ w krajach południowych. – Musimy iść raczej w stronę skandynawskiej flexicurity. Komisja Europejska wejdzie w rolę ‚policjanta’, aby ale chce nie tylko dyscyplinować ale również ożywiać europejską gospodarkę – podkreślał.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj