Ponad 33 miliony złotych przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie badań stosowanych prowadzonych przez młodych polskich naukowców. Rozstrzygnięto II konkurs w ramach Programu LIDER.
Dyrektor centrum, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski, w oparciu o wynik dwuetapowej oceny merytorycznej oraz rekomendacje zespołu ekspertów podjął decyzję o finansowaniu 36 wniosków.
Program „Lider” adresowany jest do badaczy, którzy w ciągu ostatnich 4 lat uzyskali tytuł doktora (a w przypadku osób korzystających z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego – 6 lat). Laureaci w trakcie postępowania konkursowego musieli wykazać, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonym przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce.
Prace związane z oceną merytoryczną wniosków o finansowanie w ramach Programu LIDER zakończyły się podczas posiedzeń zorganizowanych między 4 a 7 kwietnia. Przeprowadzono rozmowy kwalifikacyjne z 47 badaczami.
Zespół ekspertów programu tworzyli profesorowie: Stanisław Bielecki z Politechniki Łódzkiej, Tomasz Szapiro ze Szkoły Głównej Handlowej, Piotr Harnatkiewicz z Politechniki Wrocławskiej, Robert Hołysz z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Radosław Markowski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Lucjan Piela i Andrzej Twardowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Łukasz A. Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
W ubiegłorocznej edycji konkursu nagrodzono 23 uczonych, którzy prowadzą prace z zakresu nowych technologii, informatyki, fizyki, biotechnologii, metaloznawstwa, chemii, genetyki, elektroniki, ale także w dziedzinie demografii i botanik. Laureaci reprezentowali uczelnie oraz instytuty badawcze. W dużej części nawiązali kontakty z przemysłem, które pozwolą im na wdrożenie wyników badań w praktyce gospodarczej.
W wyniku badań finansowanych przez NCBiR powstają innowacyjne technologie dla medycyny, w tym terapii nowotworów, okulistyki, farmakologii, rozwiązania dla rolnictwa, pozwalające wyhodować odmiany odporne na choroby, nowoczesne nanomateriały i związki chemiczne, systemy kontroli procesów biochemicznych, systemy lokalizacji, generatory promieniowania dla celów obronnych, rozwiązania dla elektrowni wiatrowych, dla rozwoju holografii, narzędzia, które mogą zmniejszyć liczbę awarii w polskiej sieci energoelektrycznej i wypadków na polskich drogach, wkład w rozwój botaniki dla ekologii czy wskazówki dla polityki prorodzinnej warunkującej szczęście obywateli.
NCBiR wkrótce poinformuje o projektach młodych polskich naukowców, którzy w tym roku otrzymają środki z programu LIDER.
Zaloguj się Logowanie