Klaster Edukacyjny – czas na innowacje

Współpraca środowiska biznesu i nauki dla rozwoju sfery odnawialnych źródeł energii- to najnowsza propozycja Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej.

Klaster Edukacyjny to zupełnie nowy projekt realizowany w Wielkopolsce, który zakłada innowacyjny system kształcenia w sferze odnawialnych źródeł energii oraz mechatroniki. Skierowany jest do osób chcących podnieść kwalifikacje w tych dziedzinach, a także do uczniów szkół technicznych z terenu województwa. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W przedsięwzięciu weźmie udział wiele różnych firm, przedsiębiorstwa związane z mechatroniką oraz alternatywnymi źródłami energii, jak i ośrodki kształcenia i doskonalenia oraz agencje pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego. Poza nimi oczywiście placówki edukacyjne specjalizujące się w kształceniu młodych kadr technicznych.

Projekt opiera się na dwóch głównych filarach. Pierwszym z nich jest poszerzanie wiedzy z zakresu mechatroniki i odnawialnych źródeł energii oraz podnoszenie kwalifikacji specjalistów w tych dziedzinach. Niezbędnym elementem będzie m. in. opracowanie modułowych programów nauczania oraz przygotowanie programów doskonalenia zawodowego i współpracy na rzecz tworzenia i wymiany wiedzy.

Klaster Edukacyjny zajmie się również wyposażeniem pracowni w profesjonalny sprzęt umożliwiający działalność badawczą i wdrożenie założonych modułów edukacyjnych. Do pracowni odnawialnych źródeł energii trafią m. in. elektrownie- słoneczna, wiatrowa i pompy ciepła, a dwie pracownie mechatroniczne zyskają niezbędny sprzęt do części pneumatyki i hydrauliki oraz urządzeń mechanicznych. Dzięki temu uczestnicy programu będą mieli szansę zdobyć lub rozwinąć dotychczasową wiedzę. Klaster Edukacyjny ma na celu zapełnić lukę w ofercie edukacyjnej, dając młodym ludziom możliwość kształcenia się w tych przyszłościowych dyscyplinach. Teraz to szansa na rozwój tak dla nich, jak i dla nauki- mówi Marcin Ługawiak, koordynator projektu.

Istotną częścią projektu jest współpraca ze środowiskiem biznesowym. Przedsiębiorcy mogą skorzystać na pozyskaniu młodych talentów, jak i doświadczonych specjalistów. Wykształcenie techniczne jest obecnie bardzo pożądane na rynku pracy, przedsiębiorcy poszukują przecież specjalistów. A Klaster zakłada od początku najwyższą jakość oferty, bazując przy tym na najlepszym wyposażeniu technicznym- mówi Katarzyna Rydzewska, Dyrektor Zarządzająca Job Impulse Polska (Grupa Job), jednego z uczestników przedsięwzięcia. – W projekt włączyło się wiele ciekawych firm z branży, to duża szansa dla poszukujących pracy w sferze mechatroniki i odnawialnych źródeł energii. Chętnie angażujemy się w tego typu inicjatywy. – dodaje.

Głównym celem projektu jest podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw i wprowadzenie innowacyjności w zakresie obiecujących dziedzin techniki. Z pewnością ten innowacyjny system współpracy to wyzwanie, ale warto je podjąć – skorzystają na tym wszyscy.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj