Kasy fiskalne i ich rodzaje. Jak wygląda kontrola kasy?

kasy-fiskalne

Kasy fiskalne i ich rodzaje. Jak wygląda kontrola kasy?

W 2018 roku mija dokładnie 25 lat, od kiedy kasy fiskalne muszą znajdować się w każdym sklepie oraz punkcie usługowym. Przez ostatnie ćwierćwiecze oblicze kas zmieniło jednak swój wygląd. Dziś przyjrzymy się im bliżej i sprawdzimy, jak wyglądają ich kontrole.

Od 1993 roku kolejne lata przynosiły zmiany w polityce fiskalnej. Wprowadzono nowe ulgi dla niektórych sektorów przedsiębiorstw, albo dodawano obowiązku posiadania kasy fiskalnej tym, które jeszcze takiego warunku spełniać nie musiały. Na przestrzeni lat powstał podział na dwa rodzaje kas i ujednoliciły się zasady, jakim podporządkować się muszą firmy, by korzystnie przejśc kontrole Urzędu Skarbowego. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Dwa rodzaje kas – ERC oraz POS

Kasy fiskalne możemy podzielić na tzw. ERC (a więc z angielskiego „Electronic Cash Register”) oraz POS (czyli z angielskiego „Electronic Point Of Sale”).

ERC – kasy tego typu mają stałe oprogramowanie oraz pamięć, która jest ograniczona. To właśnie je możemy spotkać w małych sklepikach, w warzywniakach, na stoiskach bazarowych, w szkolnych sklepikach, podczas festynów czy u sprzedawców obwoźnych. Pośród nich możemy odnaleźć kasy mobilne, wielostanowiskowe oraz jednosystemowe.

POS – mając na myśli tego typu kasy, mówimy o technologii bardziej zaawansowanej niż w przypadku kas ERC. Posiadają one bowiem wiele różnych funkcji, dzięki którym ktoś niewprawiony mógłby pomylić je z komputerem. POSy działają na oprogramowaniu, które można wymieniać, nie powodując tym samym problemów z modułem kasowym. Kasy tego typu możemy znaleźć we wszystkich dużych przedsiębiorstwach handlowych i usługowych – na przykład w sieciowych sklepach odzieżowych czy globalnych restauracjach typu fast food.

DRUKARKI – ważnym aspektem, który może nam pomóc w klasyfikacji kas, są drukarki fiskalne. Należą one do urządzeń połączonych z kasami, aczkolwiek nieposiadających własnych klawiatur. To, co każe jej wydrukować system komputerowy, nazywamy paragonem i jest niepodważalnym dokumentem nabycia i sprzedaży towaru czy usługi. Drukarki ponadto dbają o to, by stan magazynowy w systemie równał się temu w rzeczywistości.

2. Jak wygląda kontrola kasy z Urzędu Skarbowego?

Właściciele firm, które mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej, muszą liczyć się z kontrolami z Urzędu Skarbowego. Nie są one często, ale należy być gotowym na każdą z nich. A co będzie sprawdzał urzędnik? Oto główne aspekty jego zainteresowań:

→ odpowiedni stan techniczny kasy,

→ plomby, które muszą pozostać nienaruszone,

→ książka serwisowa – zawsze dostępna obok kasy,

→ to, czy kasa jest poprawnie zaprogramowana,

→ obecność i zgodność numerów: fabrycznego, ewidencyjnego i unikatowego,

→ aktualność przeglądów technicznych.

Więcej o kasach fiskalnych można przeczytać na http://mojanowoczesnafirma.pl/category/fiskalizacja/.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj