Nowa organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach ma umożliwić lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych. Zajęcia wyrównawcze mogą odbywać się w ramach tzw. godzin karcianych – proponuje MEN.
Minister edukacji narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Wyeksponowano w nim zespołową pracę nauczycieli w tym zakresie oraz podkreślono, że osobami uprawnionymi do korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej są wszyscy uczniowie, którzy wymagają wsparcia ze względu na bardzo różnorodne rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych.
Nowe zasady nastawione są na indywidualność ucznia z jego potrzebami, ale mają też na celu poprawę wykorzystania zasobów kadrowych, w szczególności w zakresie doświadczenia i kompetencji zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach nauczycieli.
Nauczyciele będą prowadzić „kartę indywidualnych potrzeb ucznia”. Jak wyjaśniał w Sejmie wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski, na jej podstawie nauczyciel wychowawca zarekomenduje przydzielenie uczniowi dodatkowych godzin czy też odpowiedniego wyposażenia.
Regulując poszczególne rodzaje zajęć zrezygnowano z określenia minimalnej liczby uczniów w grupie. To oznacza, że – jeśli zajdzie taka potrzeba – nawet pojedynczy uczeń może zostać objęty określoną formą pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wprowadzono natomiast nową formę pomocy psychologiczno-pedagogicznej w postaci zajęć dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
W rozporządzeniu zrezygnowano z klas wyrównawczych. Dyrektor szkoły będzie decydował, w jakich formach uczniowie będą zamiast tego otrzymywali niezbędne wsparcie. Będzie mógł w tym celu skorzystać z godzin, które Karta Nauczyciela pozostawia do jego dyspozycji (art. 42 ust. 2 pkt 2). Jak podaje MEN, „te dodatkowe godziny w tygodniu mogą być także wykorzystane przez nauczycieli do świadczenia innych, niż zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, form pomocy przyczyniających się do wyrównywania szans edukacyjnych uczniów”.
W przypadku uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego proponowane rozwiązania przyczynią się też do optymalnego wykorzystania zwiększonej subwencji oświatowej, a także do efektywniejszego niż dotychczas planowania zajęć z uczniami adekwatnie do zdiagnozowanych potrzeb.
Czas jednej jednostki zajęć specjalistycznych określono na 60 minut, co porządkuje dotychczasową praktykę (czas prowadzenia zajęć w ciągu 45 minut dotyczy wyłącznie zajęć o charakterze edukacyjnym).
Projekt rozporządzenia w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach tutaj.
W przedszkolach, gimnazjach i placówkach, szkołach podstawowych specjalnych i szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych pomoc uczniom organizowana będzie na zasadach opisanych w rozporządzeniach od 1 września 2011 roku, natomiast w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych – od 1 września 2012 roku. Pozwoli to przedszkolom, szkołom i placówkom na analizę przyjętych rozwiązań i dobre przygotowanie się do realizacji zadań z nich wynikających.
Z danych SIO wynika, że odsetek dzieci i młodzieży, wymagających pomocy psychologiczno – pedagogicznej rośnie. Na dzień 30 września 2009 roku objętych takim wsparciem było 12,8 proc. dzieci i młodzieży w wieku do lat 19. Dlatego nowe zasady udzielania i organizacji pomocy psychologicznej mają ją zapewniać każdemu uczniowi „jak najbliżej” niego.
Oprócz wymienionego rozporządzenia minister Katarzyna Hall podpisała jeszcze kolejnych pięć z ośmiu rozporządzeń znajdujących się w tzw. pakiecie poradnianym, opisującym kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz organizację i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Zaloguj się Logowanie