Karta do likwidacji

Karta Nauczyciela faworyzuje jedną grupę zawodową, chroni nauczycieli niekompetentnych i doprowadza do obniżenia poziomu kształcenia – uważają nasi czytelnicy. Ponad 75 proc. internautów uznało w naszej ankiecie, że trzeba ją zlikwidować.

W MEN rozpoczęły się prace zespołu opiniodawczo-doradczego ds. statusu zawodowego nauczycieli. Zespół złożony z przedstawicieli ministerstw, środowisk oświatowych, samorządowców oraz związkowców ma przyjrzeć się bliżej Karcie Nauczyciela. Być może w jej miejsce wypracuje nowy dokument dotyczący statusu zawodowego nauczycieli.

Chociaż, jakiekolwiek zmiany trudno będzie przeforsować. W sondażu ZNP ponad 260 tys. nauczycieli uznało, że dokument KN powinien pozostać. Zupełnie inaczej uważają nasi czytelnicy – samorządowcy, którzy głosowali w redakcyjnej ankiecie.

Na pytanie, co dalej z Kartą Nauczyciela – 75 proc. ankietowanych opowiedziało się za jej zlikwidowaniem. Ponad 11 proc. internautów uważa jednak, że Kartę trzeba pozostawić. Za napisaniem nowego dokumentu regulującego status zawodowy nauczycieli opowiedziało się prawie 9 proc. ankietowanych. Ponad 4 proc. czytelników uważa, że Kartę należy poprawić. Ankietę przeprowadziliśmy w dniach 31 maja – 4 czerwca.

Pytanie „Co dalej z Kartą Nauczyciela?” wywołało gorącą dyskusję na naszym forum. Przeważały krytyczne wobec KN głosy, w których podkreślano, że dokument faworyzuje jedną grupę zawodową i chroni przed zwolnieniem źle pracujących nauczycieli.

- Wszędzie można pracować dobrze lub byle jak. Tyle, że gdzie indziej łatwiej jest pracownika zmienić. Nie każdy nadaje się do tej pracy. Są nauczyciele, dla których praca jest pasją – dzieci, młodzież uwielbiają ich. Ale są i tacy, którzy sami się męczą i jeszcze gnębią dzieci (…) Dyrektorzy rozkładają ręce – BO KARTA! –pisze Barbara.

Jej zdaniem liczne dodatki: wiejski, mieszkaniowy, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy, stażowy, godziny ponadwymiarowe, godziny doraźnych zastępstw, działka gruntu dla nauczycieli na wsi – to paranoja. Dodaje, że nie sprawdza się dodatek uzupełniający, ani sposób awansu zawodowego nauczycieli.

Z kolei internauta o pseudonimie „kij” zauważa: „To chore, aby relikt przeszłości ciągle był aktualny w demokratycznym państwie. – Karta jest głównym winowajcą totalnej pauperyzacji polskiej oświaty. A to wielka krzywda wyrządzana przyszłym pokoleniom Polaków! – komentuje.

Zdaniem czytelniczki podpisującej się Wiesia, „brak uzasadnienia dla tak rozlicznych przywilejów (18 h. etat, 3 m-ce wolnego, wcześniejsza emerytura, co 7 lat roczny płatny urlop dla poratowania zdrowia).- Są zawody trudniejsze i bardziej odpowiedzialne (np. lekarz) bez takiej ochrony – podkreśliła.

Internauta o pseudonimie „gyad” broni nauczycieli i podkreśla, że pracują więcej niż wynosi pensum. – W czasie ferii zimowych są dyżury w szkołach, więc zamiast 2 tygodni to ma 1 tydzień wolnego nauczyciel – pisze. Dodaje, że są rady pedagogiczne po zakończeniu roku szkolnego, przyjęcia do szkół /przyjmowanie, sprawdzenie dokumentów itd/ to trwa mniej więcej do 15 lipca, od 20 sierpnia rada pedagogiczna przed nowym rokiem szkolnym, układanie planu lekcji, pisanie programów /wymogi MEN i Kuratorum itd/.

- Żaden nauczyciel nigdy nie miał, nie ma i nie będzie miał 3 miesięcy wolnego, pracuje znacznie więcej niż 8 godzin dziennie – wtóruje Tadek.

Internautka Ada wymienia listę przywilejów nauczycieli, w tym – jej zdaniem – krótszy tydzień pracy, dodatki uzupełniające, coroczne podwyżki, których nie mają inne grupy zawodowe.

- Dlaczego tylko nauczyciele mają zagwarantowane wypłaty tzw. średniej urlopowej – co roku z ZFŚŚ? Dlaczego nauczyciele mają dużo wyższy odpis na ZFŚŚ niż pozostałe grupy zawodowe – co wiąże się z wypłatą wyższych świadczeń socjalnych – zastanawia się czytelniczka.

Na koniec sama sobie odpowiada: – Nauczyciele w tym kraju faworyzowani są na każdym kroku. A dlaczego? Wystarczy policzyć ilu posłów w sejmie RP ma wykształcenie pedagogiczne? I to jest kula u nogi – dla ludzi, którzy chcą coś zmienić w tym zakresie – a czas najwyższy! – komentuje.

//samorzad.pap.pl/
/amk/

Zaloguj się Logowanie

Komentuj