Kandydaci na prezydentów nie umieją pisać CV

Prawnik ś.p. prezydenta i rycerz

Polscy politycy najwyraźniej jednak piszą CV „tak jak umieją”, albo – co gorsza „tak jak czują”. I tak Arkadiusz Godlewski (kandydat na prezydenta Katowic) wychwala swe zalety używając języka średniowiecznego rycerza, a nie młodego człowieka, którym jest.

- Używane przez niego sformułowania typu: „formowanie charakteru”, „kształtowanie zasad”, czy „azymut” brzmią w CV po prostu śmiesznie – komentuje Natalia Tomasiewicz. Andrzej Jaworski (kandydat z Gdańska) chwali się nie tylko ukończonymi, ale też zaczętymi studiami (to informacja źle oceniana w CV przez pracodawców). Paweł Adamowicz (kandydat z Gdańska) w swoim życiorysie nie tylko wymienia dość oczywisty fakt ukończenia szkoły podstawowej, ale też wymienia całą listę swoich publikacji i bogatą „notę rodzinną“. Sławomir Piechota (kandydat z Wrocławia) pisze o swoim wypadku na rowerze. Andrzej Duda (Kraków) podpiera się autorytetem prezydenta Kaczyńskiego: „Za legislację odpowiadał także będąc ministrem w kancelarii śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił o nim: „Mój główny prawnik”. Reprezentował Prezydenta Polski przed Trybunałem Konstytucyjnym. Zajmował się ułaskawieniami oraz nadawaniem polskiego obywatelstwa. Pracując w Warszawie, na każdy weekend przyjeżdżał do domu, do Krakowa. Tak umówił się z Lechem Kaczyńskim. Dlatego tragiczny poranek 10 kwietnia 2010 r. zastał go tutaj.”

- Informacja ta nie wnosi nic istotnego do CV Andrzeja Dudy. Chodzi w niej raczej o „granie na emocjach”, które w tego typu dokumentach nie powinno mieć miejsca – komentuje Natalia Tomasiewicz.

Jako wzór CV polityka ekspertka Work Express wskazuje CV Hanny Gronkiewicz-Waltz (Warszawa). – To najciekawiej przedstawione CV, które mogłoby służyć za wzór dla innych polityków. Wyróżnia się na tle innych, bo jest bardzo innowacyjnie. Zawiera najważniejsze informacje: sukcesy, oraz realnie opisane plany, a nie typowe programy partii politycznych, z których czasem ciężko coś zrozumieć. CV zawiera też dużo informacji o rodzinie, nie są one jednak przedstawiane w nachalny sposób – mówi Natalia Tomasiewicz. Jedyny mankament CV prezydentowej Warszawy to jej zdaniem fakt, że na stronie Gronkiewicz-Waltz jest bardzo dużo odnośników, jest więc też dużo klikania. – Połapanie się w tym może, zwłaszcza starszym wyborcom, sprawiać trudność.

Kandydat bez życiorysu

Część kandydatów wręcz zupełnie rezygnuje z upubliczniania swojego życiorysu. Można stąd wysnuć wniosek, że nie uważają, iż co mogłoby im to pomóc w zwycięstwie w wyborach, a może wychodzą z założenia, że oni i ich dokonania są już i tak bardzo znane społeczeństwu, że nie muszą ich przedstawiać.

Urzędujący i kandydujący prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz zamiast strony z prezentacją swojego dorobku życiowego prowadzi blog, który jednak nie jest szczególnie często aktualizowany (ostatni wpis 20.10.2010). Grzegorz Ganowicz – kandydat na prezydenta Poznania prezentuje tylko program wyborczy, choć na stronie ma odnośnik na bardziej „osobisty” profil na Facebooku. Ryszard Grobelny (Poznań) także prezentuje się poprzez bloga, na którym jednak trudno znaleźć informacje z obszaru jego CV.

Z podobnego założenia muszą wychodzić kandydaci z małych miejscowości, którzy w większości w ogóle nie pokazują swojego CV, a często nie mają nawet swoich stron internetowych.

- Choć internet jest dziś wszechobecny, to jednak kandydaci, szczególnie z małych miejscowości nie wykorzystują tego narzędzia. Od kandydata na radnego, czy prezydenta zależy, jak się zaprezentuje na stronie, jakie informacje będą w jego profilu i co wyborcy z niego się dowiedzą. Dlatego im więcej informacji, tym lepiej dla kandydata.  Opis typu: „Imię i nazwisko, wykształcenie średnie techniczne, dwóch synów, bezpartyjny i brak zdjęcia”- naprawdę niewiele mówią i nie zachęcają nikogo,aby na taką osobę oddać swój głos – mówi ekspertka Work Express.

Co powinno zawierać profesjonalne CV (także polityka):

1) Imię i nazwisko, data urodzenia, ewentualnie/wedle uznania: stan cywilny, liczba dzieci (bez informacji o miejscu pracy żony, wykształceniu, imionach żony/męża i dzieci, szkołach itd.)

2) Wykształcenie: jeśli jest wyższe, wystarczy tylko to: bez szkoły średniej i podstawówki (!). Piszemy ukończony kierunek studiów, uzyskany tytuł, możemy dodać też rok ukończenia. Nie piszemy tematu prac mgr, dr itd. Jeśli są ukończone studia podyplomowe, piszemy je też w tym paragrafie. Jeśli jest ich bardzo dużo, możemy się ograniczyć do samych kierunków, ewentualnie do tych najważniejszych dla nas i dla pełnionej przez nas roli.

3) Doświadczenie zawodowe – warto napisać firmy w których się pracowało, stanowiska, od 1-3 najważniejszych obowiązków, i największe sukcesy na tym stanowisku, z czego jest najbardziej dumny. Jeśli doświadczenie jest związane tylko z polityką, również wpisujemy to w tym punkcie, i również, pełnione funkcje, za to było się odpowiedzialnym, największe sukcesy (ważna jest liczba – do 3 np. na każdym stanowisku) w przeciwnym razie będzie zbyt duża liczba informacji i będą trudności z zapamiętaniem.

4) Działalność społeczna – jeśli kandydat chce się tym chwalić, również krótko i zwięźle,to, z czego jest najbardziej dumny.

5) Publikacje nagrody (jeśli takowe posiada), ale również krótko, bez opisów, dat, itp.

6) Hobby: także krótko, hasłowo, bez opisów.

7) Ponieważ Cv powinno być dostosowane do danego stanowiska, w tym przypadku również powinniśmy wziąć to pod uwagę, dlatego w tym miejscu warto napisać cele i plany najbliższych działań, zadań itd.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj