Kamieniołom Kielniki – nowa ścieżka geologiczna na Jurze

Pierwszą ścieżkę geologiczną otwarto na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Trasa pod nazwą Kamieniołom Kielniki leży na pograniczu Olsztyna i Przymiłowic (Śląskie), mierzy 5,3 km. Twórcy szlaku zapraszają na 2,5-godzinny „spacer po dnie jurajskiego morza”. By lepiej móc poznawać bogatą przeszłość geologiczną regionu, radzą turystom zaopatrzyć się w wygodne buty i latarkę.

Kamieniołom Kielniki rozcina wzgórze zbudowane z białych i kremowych wapieni pochodzących z ery jurajskiej. Skały te budowane były przez obumierające szczątki organizmów, które zasiedlały niegdysiejsze morze na tym terenie. Gęsto występujące skamieniałości amonitów, gąbek czy małży szczególnie zainteresują początkujących geologów.

Projekt ścieżki opracował Państwowy Instytut Geologiczny, szlak oznakowało częstochowskie Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze, pozostałe uzgodnienia i prace wykonała gmina Olsztyn.

Koszt przedsięwzięcia to 20 tys. zł. Połowę pieniędzy Olsztyn uzyskał w organizowanym przez województwo śląskie konkursie w dziedzinie upowszechniania turystyki.

Za te pieniądze wydano ulotkę z opisem i mapą prezentującą przebieg ścieżki. Ustawiono też kamienne tablice z opisami występujących na powierzchni i pod ziemią zjawisk krasowych, wyjaśniające mechanizm ich powstawania. Aby zapewnić turystom bezpieczeństwo, ustawiono 130 m barierek.

Ścieżka ma przyciągnąć do regionu więcej turystów, zainteresować jego ciekawą przeszłością, a także aktywizować społeczność lokalną na rzecz ochrony środowiska.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj