Samorząd woj. mazowieckiego podpisał w piątek z EBI umowę o finansowanie Funduszu Powierniczego JESSICA. Do rozdysponowania jest aż 160 mln zł. Pieniądze trafią m.in. na renowację miejskich kamienic, rewitalizację terenów poprzemysłowych. To najefektywniejszy sposób wykorzystywania środków unijnych.
Po zakończeniu inwestycji pieniądze są zwracane, co umożliwia ogłoszenie kolejnego konkursu, przekazanie środków na kolejny projekt i tak w kółko. Jednym słowem pieniądze pracują wielokrotnie na rzecz regionu – podkreślił marszałek Adam Struzik. Dodał, że w kierunku takich rozwiązań zmierza UE.
Mechanizm finansowy JESSICA polega na przekazaniu części środków z RPO WM Funduszowi Powierniczemu, a następnie dofinansowanie z tego Funduszu funduszy celowych (Funduszy Rozwoju Obszarów Miejskich – FROM). Będą one mogły zostać utworzone m.in. przez miasta czy partnerów publicznych i prywatnych lub instytucje finansowe. FROMy będą inwestować bezpośrednio w projekty miejskie poprzez zwrotne instrumenty finansowe, m.in. pożyczki, gwarancje, wkłady kapitałowe.
„Mazowsze jest piątym regionem w Polsce, który postanowił realizować z nami inicjatywę JESSICA i w sposób bardziej zrównoważony inwestować w projekty miejskie. Miasta mazowieckie mają szansę zdobyć cenne doświadczenie w przygotowywaniu opłacalnych projektów rewitalizacyjnych i energetycznych oraz ściślejszej współpracy z inwestorami prywatnymi” – powiedział Eugenio Leanza – szef wydziału ds. JESSICI i Funduszy Inwestycyjnych w EBI.
Jak podkreślił wicemarszałek Mazowsza Marcin Kierwiński nowy instrument da samorządom możliwość długofalowego inwestowania w przestrzeń miejską. Jest to także promowanie projektów służących rozwojowi miast, a przy tym samofinansujących się i co bardzo ważne – realizujących funkcje publiczne” – dodał.
Oprócz samorządów, beneficjentami mechanizmu JESSICA będą mogły być też przedsiębiorcy, szkoły wyższe, kościoły, spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty utworzone w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Środki JESSICI będą mogły być przeznaczone m.in. na renowację kamienic, rewitalizację terenów poprzemysłowych, tworzenie galerii komercyjnych w przestrzeniach poprzemysłowych, remonty rynków czy skwerów, a także na termomodernizację budynków, montaż solarów, wymianę oświetlenia miejskiego na bardziej energooszczędne.
Po podpisaniu umowy, Europejski Bank Inwestycyjny wraz z Instytucją Zarządzającą przystąpią do prac mających na celu wybranie Funduszy Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM), które będą przekazywać środki projektom miejskim. W pierwszym kwartale 2012 r. mają zostać podpisane umowy operacyjne z wybranymi FROM-ami, co pozwoli na ogłoszenie naborów już na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2012 roku.
Zaloguj się Logowanie