Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz pięciu marszałków województw Polski Wschodniej podpisali dziś list intencyjny określający zasady współpracy przy aktualizacji Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020. To pierwszy tak mocny głos w dyskusji o przyszłości tego makroregionu.
Zgodnie z postulatami Komisji Europejskiej, założenia przyszłego budżetu Unii Europejskiej będą oparte na silniejszym niż dotychczas zorientowaniu na rezultaty oraz właściwym doborze i selekcji celów. Dlatego też opracowanie nowej Strategii, opartej o jasno określone priorytety oraz spójnej ze strategią UE – Europa 2020 jest konieczne do negocjacji nowych warunków wsparcia dla tego makroregionu.
Podjęcie prac nad aktualizacją Strategii w przededniu debaty o przyszłości Unii Europejskiej to mówienie wspólnym głosem o potrzebie kontynuacji szczególnego wsparcia, które w ostatnich latach otrzymała Polska Wschodnia – kontynuacji w nowych zmienionych warunkach i na nowych zasadach.
W momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, województwa wschodnie były najbiedniejszymi regionami w UE. Obecnie, w wyniku rozszerzenia, najuboższe regiony Unii znajdują się w Bułgarii i Rumunii. Nie zmienia to faktu, że Polska Wschodnia nadal jest postrzegana jako region peryferyjny i słabo rozwinięty, w którym w wielu dziedzinach życia społeczno-gospodarczego występują znaczne zapóźnienia rozwojowe. Uważamy, że należy kontynuować dodatkowe wsparcie, by skutecznie wdrożyć odnowioną strategię rozwojową oraz ugruntować bardzo pozytywny wpływ wsparcia uzyskanego w latach 2007-13.
Inicjatywa odnowienia Strategii łączy wysiłki Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i samorządów regionalnych w określeniu nowych wyzwań i kierunków działań rozwojowych dla tego obszaru. Stanowi znakomity przykład współpracy między administracją rządową i samorządową przy realizacji istotnego projektu rozwojowego.
Główne zasady ukierunkowujące prace nad Strategią:
Zaloguj się Logowanie