Jaśniejsze działanie

Za resortem rolnictwa publikujemy kolejny pakiet wyjaśnień dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego PROW 2007-2013.

Czy budowę systemu monitoringu kanalizacji sanitarnej, która będzie elementem projektu dotyczącego budowy kanalizacji sanitarnej można uznać za koszt kwalifikowany?
 
W myśl rozporządzenia MRiRW z 1 kwietnia, (Dz. U. Nr 60 poz. 373), w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego PROW 2007-2013 pomoc obejmuje koszty inwestycyjne, w szczególności zakup materiałów i wykonanie prac budowlano-montażowych oraz zakup wyposażenia niezbędnego do osiągnięcia celów działania.
 
Budowa systemu monitoringu kanalizacji sanitarnej, jest kosztem kwalifikowanym ww. działania, o ile prawidłowe funkcjonowanie i eksploatacja kanalizacji uzależniona jest od jego powstania, a tym samym warunkuje spełnienie i zachowanie celu działania.
 
Przykładem może być instalacja monitorująca procesy technologiczne oczyszczalni ścieków wymagające nadzoru.
 
Czy możliwa jest realizacja operacji polegającej na budowie wodociągu znajdującego się w znacznej mierze na obszarach wiejskich, częściowo przebiegającego przez miasto o liczbie mieszkańców powyżej 5 tys. przy czym Stacja Uzdatniania Wody znajduje się w mieście?
 
W przypadku , gdy inwestycja realizowana jest częściowo na obszarze objętym PROW 2007-2013, a częściowo na obszarze miejskim, liczącym powyżej 5000 mieszkańców, wsparcie finansowe dotyczyć będzie wyłącznie operacji, prowadzonych na obszarach objętych PROW 2007-2013.
 
We wniosku o przyznanie pomocy należy wskazać całą operację inwestycyjną, a następnie wyszczególnić koszty kwalifikowane oraz niekwalifikowane dla działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej", (budowa sieci wodociągowej, bez stacji uzdatniania wody nie będzie elementem funkcjonalnym spełniającym określone cele działania).
 
Czy wydatki poniesione na przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe zlokalizowane poza granicami nieruchomości przyłączonej są kosztem kwalifikowalnym?
 
Zgodnie z wyjaśnieniami ministerstwa, w ramach działąnia „Podstawowe usługi…” koszty budowy przewodów zlokalizowanych poza granicami nieruchomości przyłączonej mogą być kwalifikowalne, a w granicach nieruchomości przyłączonej tylko te odcinki, które służą do przyłączenia więcej niż jednego podmiotu.
 
Uzasadniając to stanowisko resort przywołał uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2007 r., w której wskazano, że odcinek przewodu kanalizacyjnego łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości tego odbiorcy z istniejącą siecią kanalizacyjną stanowi w części leżącej poza granicą nieruchomości gruntowej urządzenie kanalizacyjne (przez analogię należy odnieść to również do sieci wodociągowej).
 
W orzeczeniu, Sąd Najwyższy wyznaczył granicę dla przyłączy wskazując, że jest nią granica nieruchomości gruntowej, poza którą odbiorca usług nie jest podmiotem zobowiązanym do ponoszenia kosztów budowy przewodu, tym samym ten odcinek przewodu nie jest przyłączem w rozumieniu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
 
W związku z powyższym, w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego PROW 2007-2013 koszty budowy przewodów zlokalizowanych poza granicami nieruchomości przyłączonej mogą być kwalifikowalne, a w granicach przyłączonej tylko te odcinki, które służą do przyłączenia więcej niż jednego podmiotu. (PAP/mp)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj