Jakiej pracy szukają Polacy w Internecie?

Polacy najczęściej szukają pracy w handlu, administracji i logistyce. Dużą popularnością cieszą się też stanowiska związane z obsługą klienta i pracą fizyczną – wynika z danych serwisu otoPraca.pl. Zainteresowanie branżami jest jednak różne w poszczególnych regionach kraju.

Kandydaci najczęściej aplikują na stanowiska związane z handlem. Tą branżą zainteresowana jest co czwarta osoba szukająca zatrudnienia przez Internet. Ok. 7 proc. osób chce pracować w administracji i logistyce. Co dwudziesty kandydat aplikuje na stanowisko pracownika fizycznego, a ok. 4,5 proc. chce zatrudnić się w obsłudze klienta lub finansach i bankowości.

– W przypadku pracy w handlu potrzeby kandydatów i pracodawców są podobne. Z naszych obserwacji wynika, że co czwarta firma poszukuje pracowników w tym zawodzie – mówi Marta Krauze z serwisu otoPraca.pl. – Inaczej jest jednak w przypadku innych branż. Pracodawcy poszukują informatyków i księgowych, tymczasem brakuje chętnych na te stanowiska – dodaje.

Duże różnice widać w sytuacji w poszczególnych regionach. Choć w każdym województwie najwięcej jest chętnych do pracy w handlu, to widać odmienność preferencji w przypadku innych branż.

Kandydatów aplikujących na stanowiska związane z administracją najwięcej (7-10 proc. ofert) jest w kujawsko-pomorskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. W podlaskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim, poza handlowcami, najwięcej jest chętnych do pracy w logistyce i transporcie (10-15 proc.).

Oferty kandydatów nie zawsze pokrywają się z potrzebami firm. Na przykład w województwie śląskim pracodawcy, poza handlowcami, poszukują przede wszystkim specjalistów z ds. finansów i bankowości. W podlaskim firmy dają pracę specjalistom od ubezpieczeń. W kujawsko-pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim poszukiwani są informatycy, a w zachodniopomorskim księgowi.

Co czternasty kandydat w województwie lubuskim szuka pracy w działach obsługi klienta. A pracowników fizycznych najłatwiej jest znaleźć w podkarpackim i łódzkim, gdzie 13 i 7 proc. osób szuka tego rodzaju zatrudnienia. W lubelskim najwięcej osób chce pracować w finansach i bankowości (13 proc.), a w Małopolsce w branżach związanych z opieką medyczną (9 proc.). Mieszkańcy województwa opolskiego poszukują zajęcia w budownictwie (14 proc. ofert), a pomorskiego w zawodach związanych z elektryką (5,5 proc.).

W województwie świętokrzyskim najczęściej pracy poszukują studenci. Aplikacje tej grupy stanowią ok. 21 proc. wszystkich ofert. W warmińsko-mazurskim najwięcej jest osób poszukujących zatrudnienia w charakterze specjalisty ds. informatyki (ok. 9 proc. ofert).

Zestawienie najpopularniejszych zawodów, wśród osób poszukujących pracy, powstało na podstawie analizy ponad 63 tys. aplikacji, jakie złożyli internauci za pośrednictwem serwisu otoPraca.pl.

/www.otoPraca.pl.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj