Jakie rury do instalacji wodnej? Podpowiadamy, jakie materiały są najlepsze

rury-stalowe

Jakie rury do instalacji wodnej? Podpowiadamy, jakie materiały są najlepsze

O ile średnice rur są zwykle znormalizowane (do tego jasno podane w projekcie wykonawczym) to sam materiał, z którego mają zostać wykonane, często pozostaje zagwozdką. W naszym materiale podamy Ci najważniejsze cechy najpopularniejszych materiałów. Do tego zapytamy o zdanie ekspertów. Udanej lektury!

Rury stalowe, miedziane, czy z tworzywa sztucznego?

Zastanawiając się nad materiałem, z którego zostaną wykonane rury do wody, musisz wziąć pod uwagę szereg najistotniejszych czynników. W jaki sposób dany materiał oddziałuje na wodę pitną? Czy łatwo wymienić w nim elementy w razie nieprzewidzianego wypadku lub awarii? Czy można dokonywać renowacji? Do tego istotną rolę gra również wytrzymałość konstrukcyjna rur – ich podatność na obciążenia i uszkodzenia.

Nie ulega więc wątpliwości, że najpopularniejsze wybory to:

  • rury stalowe,
  • rury miedziane,
  • rury z tworzywa sztucznego.

Wszystkie wyróżniają się swoimi indywidualnymi cechami. Zalety rur stalowych nieco przybliża nam ekspert SANDC, Steel and Constructions:

Stal przez dziesiątki lat stanowiła podstawowy materiał przy budowie instalacji, a obecnie występuje w rurach jako czarna lub ocynkowana. Wciąż wyróżnia się doskonałą wytrzymałością, a dzięki odpowiednim metodom zapobiegającym korozjom – powłoki ochronne na zewnętrznej i wewnętrznej ściance rury – z powodzeniem może służyć przez lata.

Co z tworzywami sztucznymi? Można, czy nie można?

Wiele osób, w trakcie budowy instalacji wodnej, stawia na rury z tworzyw sztucznych. To rozwiązanie ma wiele zalet: tworzywa sztuczne są:

  • elastyczne,
  • łatwe w transporcie,
  • wykazują się odpornością na korozję,
  • nie uszkadza je ciśnienie w instalacji.

Przeszkodą mogą być jednak ich zmieniające się właściwości – zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury. Rury z tworzywa sztucznego (w zależności od konkretnego materiału) przy wysokich temperaturach zmieniają swoją długość, a nawet mogą zacząć się roztapiać. Tutaj żywotność jest zdecydowanie krótsza niż w przypadku rur miedzianych, przez co możesz być zmuszony do szybkiej wymiany instalacji. A to oczywiście generuje duże koszty.

Pamiętaj również, że o doborze odpowiednich rur decydują także szczególne warunki gruntowe. Grunty mogą być np. narażone na obciążenia dynamiczne. W takich przypadkach należy zastosować szczególnie mocne rury z żeliwa sferoidalnego i stali. Wykorzystanie rur z tworzyw sztucznych w takich przypadkach nie wchodzi nawet w grę. Zwłaszcza że te są również mało odporne na działanie promieniowania UV – to w wielu przypadkach mocno ogranicza ich wykorzystanie na zewnątrz.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj