Jaka polityka konkurencji w Europie?

Ochronie konkurencji przed wynaturzeniami monopolistycznymi i oligopolistycznymi poświęcona jest praca doktorska pt. „Polityka ochrony konkurencji Unii Europejskiej wobec tendencji globalizacyjnych” dr Magdaleny Śliwińskiej z Katedry Europeistyki Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Autorka weryfikuje hipotezę, iż obecna polityka konkurencji UE nie uwzględnia w pełni nowych zjawisk związanych z globalizacją gospodarki, co może stanowić poważne zagrożenie dla jej skuteczności.

Wprowadzając pojęcie siły strukturalnej przedsiębiorstw dr Śliwińska nadaje nowy wymiar głównemu dylematowi polityki konkurencji; do jakiego momentu wzrost wielkości przedsiębiorstw i ich siły ekonomicznej sprzyja konkurencji, a od kiedy stanowi dla niej zagrożenie? Dr Śliwińska zwraca uwagę, iż siła ekonomiczna przedsiębiorstw i możliwości jej nadużywania w celu ograniczania konkurencji zależą nie tylko od pozycji przedsiębiorstwa na danym rynku, ale również od jego powiązań z innymi przedsiębiorstwami działającymi w różnych sektorach gospodarki.

Autorka postuluje więc rozszerzenie stosowanego dotychczas w polityce konkurencji UE pojęcia pozycji dominującej przedsiębiorstw o elementy wpływające na wzrost siły strukturalnej przedsiębiorstw, czyli uwzględnienie wpływu dywersyfikacji działalności przedsiębiorstw na dziedziny powiązane i niepowiązane oraz fakt istnienia wielostopniowych i złożonych struktur własnościowych.

Praca brała udział w konkursie „Nowe trendy” na najlepsze doktoraty z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania organizowanym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE).

Zaloguj się Logowanie

Komentuj