Jak założyć własny start-up?

startupy

Jak założyć własny start-up?

Liczba niewielkich firm powstających w branży IT, czyli start-upów ciągle się w Polsce zwiększa. Wciąż jeszcze nie jest to tak popularna forma biznesu jak na Zachodzie, ale z pewnością zajmuje coraz ważniejsze miejsce na rynku. Aby rozwinąć własną działalność przede wszystkim trzeba mieć innowacyjny pomysł, świetny biznesplan, dobre rozeznanie w branży i potrafić odpowiednio wcześnie postarać się o  fundusze na rozwinięcie firmy.

Rejestracja firmy i założenie biura

Rejestracja firmy powinna się odbyć możliwie jak najszybciej. Należy zadbać, aby wszelkie formalności zostały dopełnione zgodnie z polskim prawem. Najlepiej sprawdzić wszystkie możliwe opcje zarówno jeśli chodzi o formę prowadzenia działalności, finansowania, jak i sposób rozliczenia podatkowego. Wszelkie te elementy powinny współgrać z profilem przyszłej firmy. Warto zwrócić także uwagę na możliwe biura do wynajęcia. Warszawa pod tym względem oferuje bardzo korzystne warunki wynajmu przestrzeni biurowej dla małych firm. Kolejną ważną kwestią przy zakładaniu start-upu jest założenie firmowego konta i postaranie się o pieczątkę. Pieczątka nie jest obowiązkiem w świetle polskiego prawa, ale sprawia, że firma postrzegana jest jako profesjonalna działalność. Z kolei osobne konto firmowe pozwoli zapanować nad wydatkami i ułatwi prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów.

Prywatna praca, a zakładanie start-upu

W początkowym okresie rozwijania star-upu wiele osób nie decyduje się na rezygnację z dotychczasowej pracy z obawy przed porażką swojego nowego biznesu. W takiej sytuacji bezwzględną koniecznością jest powiadomienie pracodawcy o prowadzeniu własnej działalności. Należy jednak zrobić to umiejętnie, wykazując, że nie będzie miało to wpływu na produktywność w pracy, pokazując, że to raczej rozwijanie własnego hobby niż robienie konkurencji firmie, w której się pracuje. Taka rozmowa powinna zostać przeprowadzona pod warunkiem, że w umowie nie widnieje żaden zapis mówiący o zakazie podobnej działalności. Należy także zadbać o własną uczciwość i nie łączyć pracy z rozwijaniem start-upu – dotyczy to nie tylko czasu, w którym wykonuje się swoje obowiązki, ale i wykorzystania służbowego sprzętu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj